6310 110

Salzburg

Salzburg, Austria

Salzburg

Salzburg

Salzburgi kultuuriajalugu ulatub kaugele minevikku. Salzburg on Wolfgang Amadeus Mozarti sünnilinn ning maailmakuulsa muusikali "Helisev muusika" kodu. Tänapäeval on tegemist ühe kauneima Kesk-Euroopa linnaga, mis kuulub UNESCO kultuuripärandite hulka, ning selle külastamine on omaette elamus.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikAustria
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Eesti ajast 1 tund taga.
Pindala65,7 km²
Rahvaarv147 600 (2010)
Haldusjaotus24 linnarajooni ja 3 lisaterritooriumi
Keeledaustria saksa keel

Ajalugu

Umbes 15. saj. eKr liitsid roomlased keltide asulad Juvavumi linnaks, millele anti 45 pKr munitsiipiumi õigused. Juvavum kujunes tähtsaks keskuseks Noricumi provintsiks. Pärast Rooma riigi allakäiku jäi Juvavum nii kiiresti tühjaks, et 7. sajandi lõpus kirjeldati seda peaaegu varemetes olevana.

700. aasta paiku sai Salzburgist piiskopilinn. Esimene piiskop oli püha Rupert, kes valis oma residentsiks Juvavumi ja andis sellele tänapäevase nime. Linna majanduslik õitseng tugines soolakaevandamisele, sellest sai ka linn oma nime. Linna läbis Salzachi jõgi, mida mööda sõitsid laevad kaevandatud soolaga, ja Salzburgis võeti neilt laevadelt tollimaksu, nagu Euroopas tollal sageli jõeäärsetes linnades tavaks oli.


Kliima

Salzburgis on paraskliima. Aastane keskmine õhutemperatuur on +9°C. Kõige palavamad kuud on juuli (+18,6°C) ja august (+18,3°C), kõige külmemad jaanuar (-0,8°C) ja detsember (+0,4°C).


Rahvuspühad

Austrias koosnevad vabad puhkepäevad kirikupühadest, riiklikest ning kohalikest pühadest.

01.01 – Uusaasta
06.01 – Kolmekuningapäev
Märts-aprill – Lihavõttepüha (liikuv püha)
01.05 – Maipüha


Transport

Salzburgi W. A. Mozarti nimelise lennujaama ja linna pearaudteejaama vahel sõidavad nr 2 bussid. Lennujaamast saab ka järgmistesse piirkondadesse: Zell am See, Maishofen, Saalfelden, Weißbach, St. Martin, Unken, Bad Reichenhall ja Wals. Bussid sõidavad 10-20 minutiliste intervallidega ning piletid on saadaval nii lennujaama terminali kioskites kui ka bussis juhi käest ostes. Täiskasvanu pilet maksab 2.10 EUR ja lapse pileti hind on 1.10 EUR.


Shopping

Kui on soovi teha ostud Salzburgi vanalinna piirkonnas, leiate sealt kunstkäsitöölisi ja käsitöömeistreid, kes toodavad traditsioonilisi kostüüme (dirndl kleidid naistele ja lederhosen meestele); lisaks saab osta sööke ja jooke, kondiitritooteid ning maiustusi (Salzburgi Mozartkugel).


Vaatamisväärsus

Salzburger Dom - Salzburgi barokkstiilis toomkirik ehitati ajavahemikus 767-774, olles 66 meetrit pikk ja 33 meetrit lai – see tegi toomkirikust ühe suurema sakraalehitise Euroopas. Täielikus hiilguses avati katedraal 1628. aastal ning tänapäeval on see üks tähtsamaid vaatamisväärsusi Salzburgis. Koht, kus praegune katedraal asub, oli keldi ja rooma ajastul ilmselt püha paik rituaalide ja ohverduste läbiviimiseks.


Huvitavaid fakte

  • Salzburg tähendab „soolalossi“, mis viitab massiivsele kindlusele ja Lõuna mägedest pärit valgele kullale.
  • Salzburgi peetakse väga tervislikuks, konservatiivseks, kinniseks ja religioosseks paigaks.

Mida me soovitame?

  • Salzburg Card võimaldab saada tasuta sissepääsu või märkimisväärseid soodustusi paljude vaatamisväärsuste juurde ning kasutada kõiki linna ühistransporte tasuta. Salzburg Card turistikaarti saab kasutada 24, 48 ja 72 tundi.

Mida me teame?

  • Salzburg tähendab „soolalossi“, mis viitab massiivsele kindlusele ja Lõuna mägedest pärit valgele kullale.
  • Salzburgi peetakse väga tervislikuks, konservatiivseks, kinniseks ja religioosseks paigaks.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud