6310 110

Shanghai

Shanghai, Hiina

Shanghai

Shanghai

Shanghai asub Yangtse jõe suudmes ja on Hiina kõige suurema rahvaarvuga linn. 1992. aastal alanud kiire kasv on muutnud Shanghai tänaseks üheks kõige õitsvamaks maailmalinnaks, mis on mõjukas nii finants-, kaubandus-, tehnoloogia, moe-, kui kultuurivaldkonnas.

Lisaks kõrgoskustega tööjõule, mis meelitab ligi investoreid on Shanghai atraktiivne ka turistidele. Imetlemiseks ja imestamiseks on vaadata kaasaegne Pudongi rajoon oma pilvelõhkujatega, Bundi kaldapealne, hiina aiakunst, piiritud kauplemise ja ostemise võimalused. Täiesti eraldi elamus on Shanghai tohutu suurus ja rahva hulk, mis on mõnes mõttes asju teisiti väärtustama panev kogemus.

 

LippVapp
AsukohtAasia
RiikHiina
AjavööndEesti ajaga võrreldes +5h
Pindala7,037 km2
Rahvaarv23,019,148
Haldusjaotus16 rajooni ja 1 maakond
KeeledHiina ( mandariini) keel

Ajalugu

Sündmuste kokkuvõte:

  • AD 960–1279,  Songide Dünastia ajal ülendati Shanghai kalastuskülast turulinnaks 1074.a. ja 1172.a. ehitati täiendavalt teine tamm, et turvata ookeani rannajoont.
  • 1292 Yuan Dünastia ajast kuni 1927.a käsitleti  Shanghaid ametlikult kui maakonda, mida juhtis Songjiangi prefektuur.


Kliima

Shanghais on niiske subtroopiline kliima ja 4 aastaaega.

Talved on külmad ja niisked. Siberist puhuvad külmad loodetuuled võivad öise temperatuuri langetada miinusesse, kuigi enamikel aastatel sajab lund vaid paaril päeval.

Suved on kuumad ja niisked, keskmiselt 8 päeval aastas ületab temperatuur +35C , kohati tuleb ette tugevaid äikesetorme ning taifuune suvel ja sügise algul, kuid ükski pole viimastel aastatel põhjustanud märkimisväärset kahju.

Kõige meeldivamad aastaajad on kevad, kuigi muutlik ja tihti vihmane ning sügis, mis on üldiselt päikeseline ja kuiv.


Transport

Lennujaamast linna on takso või bussiga umbes tund aega sõitu. Lennujaamast läheb linna ka tehnikaime ehk magnetpatjadel liikuv rong - Shanghai Maglev Train, mis sõidab 431 km tunnis ja viib 7 minutiga Longyang Roadile, kus saab ümber istuda metroo peale. Ühe suuna  Maglev pilet maksab CNY50.

Shanghais on tark minna lennujaama kindlasti vähemalt 2 tundi varem, sest erinevaid turva- ja muid kontrolle on palju, samuti on passikontrollis tohutu rahvamass, mis jaotatakse küll tähestiku järgi järjekordadesse laiali, aga see liigub siiski väga aeglaselt.


Shopping

Nanjing road on 5,5 km pikkune peamine kaubatänav. Kaupu igas hinnas ja igale maitsele. Kohalikud shoppavad ka seal.

Populaarsed ostukohad on turud, mida on linnas mitmeid ja kus oskuslik poodleja võib leida maailmakuulsate kaubamärkide tooteid soodsa raha eest turuputkade tagatubades müüdavat. Palju on muidugi koopiaid, aga leidub ka ehtsat kaupa, kuna tootmine ise toimub Hiinas ja raha asemel makstakse palka osalt kaubana.


Vaatamisväärsus

Huangpu park ja Bund kaldpealne promenaad, millel jalutades avaneb ilus vaade linnale ja jõele.

Yuyuan Garden - kaunilt kujundatud aed, mis on poja kingitus isale, kes unistas omada sellist aeda nagu keisril on...

Xiangyang park, ootamatult väga euroopalik ala madalatest tellishoonetest, kus erinevas stiilis kohvikud, suveniiripoed ja klubid. Populaarne klubide regioon. Elu algab kella 9st õhtul.

Siidivabrik, Shengzou väikelinnas ( 5 miljonit elanikku), kus siidiussi kookonitest kedratakse siidiniiti ja kootakse kangas. Siidiusse kasvatavad kohalikud talunikud. Kohapeal saab osta ka tooteid.


Huvitavaid fakte

Shanghai on 23 miljoni elanikuga Hiina linn. Kõlab hoomamatult suure numbrina, aga on siiski kõigest pisut rohkem kui 1% kogu Hiina 1,6 miljardist elanikust.

Seadusega on peres lubatud vaid 1 laps, siis on perel väiksemad maksud ja kõikvõimalikud privileegid. Kui samasse perre sünnib juba teine laps, siis on oodata trahvi. Eksisteerib ka erandeid, millal riik rohkem kui 1 lapsega peret veel toetab ja millal veel pääseb trahvist.

Kõrgem haridus on tasuline ja paljulapselised pered ei saa seda endale lubada.


Söök ja jook

Hiina toit on meilegi üsna tuttav. Hiinas süüakse mitmesuguseid usse, krabisid, kalu ja muid mereande, millest toiduks läheb ka nahk, näiteks marineeritud kala nahk on üsna maitsev jne. Saiatooteid Hiinas eriti ei ole. Need, mis leiduvad on üsna maitsetud ja ka küllalt kallid, ca CNY15-30 üks väike torditükk. Kohv on samuti kallis, ca CNY25-38, olenevalt valmistamise viisist.

Eraldi teema on tee. Väga populaarne on flower tea, mis on lihtsamal kujul erinevate kuivatatud lillede portsjonitena müügil või eksklusiivsem, kus on käsitsi kokku sõlmitud ja kuivatatud üks lootose, krüsanteemi või jasmiiniõis, mis teetassi pannes avaneb seal kauni õiena. Teejoomine on protsess ja filosoofia, selleks peab olema aega. Iga lilleõie teel on oma filosoofia. Põhiline on püüelda kõiges tasakaalu yin ja yangi vahel.

Mida me soovitame?

  • Hiinas on 2 kaubaartiklit, mis on riiklikult määratud kindla hinnaga, kõikjal: siid ja tee. Seda põhjusel, et võltsitakse palju ja Hiina põhilist omatoodangut on vaja kaitsta. Kui siidi hinnas saab tingida, siis on karta, et see pole ehtne.

  • Shopping. Turul käies tuleb ilmtingimata kõvasti tingida. Ca 50 % alghinnast on tingitav. Riiklikes poodides tingida ei saa, on küll allahindluste kampaaniaid ja soodustused on üsna kopsakad.

Mida me teame?

Shanghai on 23 miljoni elanikuga Hiina linn. Kõlab hoomamatult suure numbrina, aga on siiski kõigest pisut rohkem kui 1% kogu Hiina 1,6 miljardist elanikust.

Seadusega on peres lubatud vaid 1 laps, siis on perel väiksemad maksud ja kõikvõimalikud privileegid. Kui samasse perre sünnib juba teine laps, siis on oodata trahvi. Eksisteerib ka erandeid, millal riik rohkem kui 1 lapsega peret veel toetab ja millal veel pääseb trahvist.

Kõrgem haridus on tasuline ja paljulapselised pered ei saa seda endale lubada.

Shanghais on maailma kõrguselt kolmas teletorn Oriental Pearl. Torni sees on 6 pärlikujulist kera/korrust, mille sees on tegelikult 6 luksussviiti.

Shanghai on maailma suuruselt kolmas sadam.

Inglise keele oskus on teenindajatel üldiselt väga kehv, ka hotellis ja lennujaamas, põhiliselt aitab suhelda märkide keel. Turul on kaupmehed ülihuvitatud, et sulle midagi müüa, riiklikes poodides on müüjad viisakalt lahked, aga ostma meelitama ei tõtta.

Shanghai on kiiresti teinud läbi tohutu arengu. Vaene ja lage põllumaa on ehitatud täis ülimoodsaid pilvelõhkujaid, mitmetasapinnalisi maanteid. Ehitustegevus käib kõikjal ja mitte ühe maja vaid suurte elamukvartalite kaupa.

Teletorni kõrval on maailma kõrgeim hotell – Hyatt. Vastaskaldal üle jõe on Aasia luksuslikeim hotell- Peace hotel,  euroopalikus stiilis arhitektuuriga kõrghoone.

Aiakultuur. Vanas hiinas ja ka hilisemas ehitati ja kujundati eraldiseisva territooriumina palju kauneid aedu. Meile mõnevõrra mõistmatu, kuna aed on meile tavaline asi, mis kodumaja juurde kuulub. Hiina aed kujundati erinevate taimedega, seal pidi kindlasti olema ehitisi (pagoode), kus veedeti aega, elati või puhati niisama. Kindlasti oli aias veesilm ja mõni kividest ehitatud kalju. Kivid liideti kokku kleepuvat riisi sideaineks kasutades. Hiinlaste loomulik loodus on nii vaene, et naturaalset silmailu seal lihtsalt kuigipalju ei ole, nii luuakse aedu eraldi, lihtsalt rahvale puhkuse paigaks ja silmarõõmuks. Meil minnakse selleks puhuks lihtsalt metsa, järve äärde, mereranda või muusse looduskaunisse kohta ja elamus on sama.

Käsitsikootud vaibad. Vaiba väärtus seisneb sõlmede arvus 1 ruutmeetri kohta. Lihtne vaip algab ca 100 sõlmest, meistriteosed on 1000 sõlmega. Neid suudab üks inimene teha elu jooksul ühe, sest see on silmade jaoks väga pingutav. Mida peenem muster ja õhem/kergem vaip seda kallim ja väärtuslikum. Vaibakudumise oskust ei õpita kusagil koolis, seda õpetavad emad tütardele. Väga pingeline töö silmadele, kehvad tingimused (8 tundi kummargil töötada madalal pingil istudes, vaibatolm, külmad ruumid, palk ca 1000CNY /ca EUR107 kuus ja tulemusena valmib kümneid tuhandeid dollareid maksev kaup!

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud