6310 110

Slovakkia

Slovakkia, Slovakkia

Slovakkia

Slovakkia

Slovakkia on maa, mida teatakse eelkõige seal asuvate Tatra mägede tõttu. Talviti käiakse Slovakkias mäesuusapuhkust veetmas ning suvel mägimatkadel. Kuid seal on veel palju muudki põnevat. Näiteks on Slovakkias üle 4000 koopa, millest ligi 40 on jääkoopad; leidub palju looduslikke termaalvee allikaid ning slovakid on need oskuslikult rakendanud oma spaa-hotellide ja veeparkide teenistusse. UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvaid paiku on ka mitmeid, nimetagem kasvõi - Spisski Hrad, mis on Euroopa suurim keskaegse lossi varemed. Ja muidugi ei saa üle ega ümber Slovakkia mäesuusakeskustest - Madal- ja Kõrg-Tatrad, Ružomberok, Krompachy jt.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikSlovakkia
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala49 035 km2
Rahvaarv5 429 763 (2010)
Haldusjaotus8 maakonda
KeeledSlovakkia
NaaberriigidPoola, Ukraina, Ungari, Austria, Tšehhi
RiigikordParlamentaarne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnBratislava
RahaühikEuro
Rahvastik85,8% slovakid, 9,7% ungarlased, 1,7% mustlased.
Religioonid68,9% slovakkidest peab end rooma-katoliiklasteks, 13% on ateistid, 6,9% protestandid, 4,1% kreeka-katoliku usku ja 1% õigeusklikud ning muud usundid.
Peamised majandusharudAutotööstus ja elektrotehnika
TolliinfoKehtivad üldised EL tollieeskirjad ja piirangud
VaktsineerimineEi ole vajalik

Viisainfo

Eesti kodanikud Slovakkiasse sisenemiseks viisat ei vaja

Ajalugu

Lühikokkuvõte ajaloo tähtsamatest verstapostidest:

 • 5. sajand - saabusid Slovakkiasse slaavlased.
 • 833  - rajati esimene iseseisev riik - Suur-Määri riiki, mille hiigelaeg oli 9 sajand. Sellesse riiki kuulusid praegune Kesk- ja Lääne-Slovakkia, Tšehhi, Poola, Ungari ja osaliselt Saksamaa.
 • 907  - Suur-Määri riik lagunes. Selle üheks põhjuseks oli kindlasti ungarlaste sissetung, teiseks põhjuseks olid valitsejate vahelised tülid.
 • 10. sajand - Slovakkia pärast hakkasid omavahel võitlema Ungari, Poola ja Tšehhi.
 • 1018 - suur osa Slovakkiast läks Ungarile ning kuulus talle järgnevad 900 aastat. Slovakid ei tahtnud kuidagi Ungari ülemvõimuga leppida ning sajandeid hiljem, kui kõrged maksud ja halvad töötingimused olid viinud nad juba äärmisesse viletsusse, tõusis rahvas võimu vastu üles.


Kliima

Slovakkia asub mõõdukas kliimavööndis. Madalamatel kohtadel ja mägedes valitseb erinev kliima. Madalikel on stabiilselt kuiv ja soe, kuid mägedes seevastu niiskem ja külmem ning muutlikum ilm.
Kõige soojem osa Slovakkias on Podunajska Nizina madalikul  ning külmem osa Tatra mägedes. Soojem kuu on juuli ning külmim jaanuar.

Vaatamisväärsus

Slovakkia on küll eelkõige tuntud oma mäesuusakeskuste tõttu, kuid seal leidub veel muudki põnevat vaatamist.

Termaalveebasseinid - Slovakkkias on neid kohe rohkesti. Tuntumad on Bešenova, Liptovsky Jan, Liptovsky Mikulaši Tatralandias ja Popradis asuv Aquacity.

Koopad - Slovakkiat nimetatakse tuhande koopa maaks (4450 koobast). Neist 40-nes on püsiv jää. Pikimad koopad - Demänovska koopasüsteem (33 km), sügavamad koopad - Stary Hrad Madal-Tatrates (432 m) ja  Javornika Kõrg-Tatrates (360 m).


Huvitavaid fakte

 • Slovakkias asub Euroopa ainuke Andy Warholi Moodsa Kunsti muuseum
 • Slovakkia Vabariigi aastapäev on 1.jaanuaril
 • Slovakkiat nimetatakse Tuhande koopa maaks
 • Slovakkias asub eeldatavasti kogu Mandri-Euroopa keskpunkt
 • Slovakkia oli üks kandidaatidest 2006.a. taliolümpiamängude korraldajana

Loodus

Suure osa Slovakkiast hõlmavad Lääne-Karpaadid (Tatra, Suur- ja Väike-Fatra). Kõrg-Tatras asub ka riigi kõrgeim tipp - Gerlach 2655 m. Riigi põhjapiiril on 1000-1700 m. kõrgused Beskiidid, keskosas on Madal-Tatra ja lõunaosas on Slovakkia Maagimäestik. Madalikud on vaid maa edela- ja kaguosas Doonau ja Tisza jõe ääres.


Söök ja jook

Hommikusöök (ranajky) - tavaliselt süüakse nisujahust saiakesi (nt.sarvesaiad), leiba, võid, juustu, vorsti, sinki, keedetud mune, džemmi ja jogurtit. Juuakse teed ja kohvi, rohkem küll teed.

Lõunasöök (obad) - slovakid armastavad palju suppi süüa. Tuntumad supid on juurviljasupp liha ja nuudlitega (polievka), kartulisupp seentega (zemiakova), paks vürtsikas loomalihasupp (gulašova), seenesupp (hribova), viilutatud rupskid vürtsiga (dszkova) ja veiseliha puljongiga (hovädzia).


Mida me teame?

 • Slovakkias asub Euroopa ainuke Andy Warholi Moodsa Kunsti muuseum
 • Slovakkia Vabariigi aastapäev on 1.jaanuaril
 • Slovakkiat nimetatakse Tuhande koopa maaks
 • Slovakkias asub eeldatavasti kogu Mandri-Euroopa keskpunkt
 • Slovakkia oli üks kandidaatidest 2006.a. taliolümpiamängude korraldajana
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud