6310 110

Soome

Soome, Soome

Soome

Soome

Soomet loetakse Islandi järel teiseks maailma põhjapoolseimaks maaks, mis teeb temast ühe põneva paiga ... kus päike ei looju pool aastat;  kus asub maailma suurim lumeloss; kus elab jõuluvana; kus on tuhandeid järvi, saari ning puutumatut kaunist loodust; kus kohtab virmalisi ning põhajpõdra karju jalutamas keset maanteed; kus kirik on ehitatud kalju sisse; kus näeb moodsat kunsti ja arhitektuuri; kus laste jaoks on loodud teaduskeskusi, teemaparke ning lõbustusi; kus saab nii suusatada kui veemõnusid nautida; kus toimub suuri muusikafestivale ning maailmakuulsaid spordiüritusi ... ükskõik millisel aastaajal Soome puhkama sõita, elamused on garanteeritud.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikSoome
AjavööndIda-Euroopa aeg. Eestiga sama aeg.
Pindala338 430 53 km2
Rahvaarv5,3 miljonit (2010)
Haldusjaotus20 maakonda ja 342 valda (neist 108 nimetatakse linnaks)
KeeledSoome, rootsi
NaaberriigidVenemaa, Norra, Rootsi
RiigikordParlamentaarne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnHelsingi
RahaühikEuro
Rahvastik93% soomlased, 6% soomerootslased, venelased, eestlased, mustlased, juudid jt.
ReligioonidEnamik soomlasi kuulub Soome Evangeelsesse Luterlikku Kirikusse (83,1%), Soome Õigeusu Kirikusse (1,1%). Vähemuste hulka kuuluvad protestandid, katoliiklased, muslimid ja juudiusulised
Peamised majandusharudpuidu- ja metallitööstus, telekommunikatsioon, elektriseadmed ja metsandus.
TolliinfoKehtivad üldised EL tollieeskirjad ja piirangud.
VaktsineerimineEi ole vajalik

Viisainfo

Eesti kodanikule on Soome reisimine viisavaba.

Ajalugu

Lühike ülevaade Soome ajaloo tähtsamatest verstapostidest

13. sajandil tugevdasid ristiretked rootslaste positsioone Edela-Soomes sedavõrd, et rajati Turu linn, mis hakkas toimima halduskeskusena. Vähehaaval kinnistas Rootsi oma võimu Soomes.
1397-1523 kuulus Soome riik Rootsi osana Kalmari Uniooni. Sel perioodil ehitati Soomes mitmeid kindlusi.
1550 - rajati hansalinn Tallinnale konkurentsi pakkumiseks Helsingi.


Kliima

Põhja-Atlandi hoovuse ja madalikulise pinnamoe tõttu on kliima suhteliselt pehme. Põhja-Soomes, eriti Lapi maakonnas, on lähisarktiline kliima, mida iseloomustavad külmad talved ja üsnagi soojad suved.


Vaatamisväärsus

Põhjanaabrite juurde võib reisida mitu korda aastas ning igakord avastada midagi uut ja põnevat.

Helsingi - Soome pealinn, kus on mõnus jalutada Esplanaadi pargis ja imetleda kaunist Havis Amanda skulptuuri keset purskkaevu, või ronida üles Toomkiriku kõrgetest treppidest ja heita pilk üle kogu Senati väljaku; seisatada ja nautida vaikust ühes maailma ainulaadsemas Kaljukirikus (Temppeliaukio) ning kuulatada Sibeliuse monumendi juures, kas tuul "mängib" selle terasviledega Sibeliuse kuulsamat muusikateost "Finlandia";


Huvitavaid fakte

  • Ligi 10% Soome pindalast on kaetud järvedega.
  • Kemi Lumeloss on maailma suurim lumest ehitis.
  • Lapimaal võib kohata autoteedel ringi uitavaid põhjapõtrade karju, kes signaalitamisest hoolimata jätkavad oma tegemisi ning inimestel tuleb nende järgi lihtsalt oodata.

Söök ja jook

Et mõista soome toidu olemust, peab mõistma soomlast. Nad on inimesed, kes kolisid metsadest linnadesse elama, kuid sügaval sisimas on igas soomlases säilinud killukene "metsainimest".
Mets on see, kust tõeline soome toit pärineb: põhjapõdra liha koos pohlamoosiga; praetud rääbis Savo järvest, sinikaelpart kukeseentega, värsked vähid püütud kristallselgest järvest.


Loodus

Soome on tuntud tuhande järve maana: seal on 187 888 järve (pindalaga üle 500 m²) ja 179 584 saart. Kolmandik Soome territooriumist on kaetud soodega. Lõuna-Lapist põhja poole jäävad minimaalse asustuse ja hõreda taimkattega tundraalad.


Mida me soovitame?

  • Jõulureisi Rovaniemisse tuleb broneerida juba suvel, kuna siis on veel võimalus leida sobiva hinnaga majutust. Jõulud on seal nii populaarsed, et suured tšarterlennud tulevad Rovaniemisse üle kogu maailma.

  • Planeerides suusapuhkust Soomes, arvestage, et aasta kaheksas nädal on üldjuhul üle kogu Soome koolilastel suusapuhkuse nädal ning kõik suusamajakesed on sel perioodil kallimad ja suusakeskused ülerahvastatud.

  • Kui soovite autoga sõita Turust Ahvenamaa saarestikku, siis broneerides mõne ööbimise saartel (mitte peasaarel) on praamiülevedu teile tasuta.

Mida me teame?

  • Ligi 10% Soome pindalast on kaetud järvedega.
  • Kemi Lumeloss on maailma suurim lumest ehitis.
  • Lapimaal võib kohata autoteedel ringi uitavaid põhjapõtrade karju, kes signaalitamisest hoolimata jätkavad oma tegemisi ning inimestel tuleb nende järgi lihtsalt oodata.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud