6310 110

Sri Lanka

Sri Lanka, Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka on saar, kus asuvad kaunid maastikud, ürgne loodus ning värviliselt mitmekesine floora ja fauna. Siin leiab kultuurimälestisi iidsetest linnadest kuni koloniaalaegade kindlustusteni ning elavat kultuuri kaunite kunstide ja käsitööga.

See maa on igati sobiv sihtkoht nii looduse ja kultuuriga tutvumiseks kui ka rannapuhkuseks. Mõnus kliima, mitmekesine loodus, ajaloolised vaatamisväärsused, budistlik kultuur, sõbralikud inimesed, head toidud, kaunid rannad jne. Juba Marco Polo nimetas Sri Lankat maailma parimaks saareks.

AsukohtAasia
RiikSri Lanka
AjavööndGMT + 5.30. Erinevus Eesti ajaga +3.30
Pindala65 610 km2
Rahvaarv20 277 597 (2012)
Haldusjaotus9 provintsi
Keeledtamili ja singli keel
NaaberriigidIndia, Maldiivid
Riigikordpresidentaalne vabariik
Riigipeapresident
PealinnColombo
Rahaühikruupia (LKR)
Rahvastik74% rahvastikust on singalid, 9% tamilid, 7% maurid (singalite ja araablaste segaverelised järglased) ja 10% muud rahvad. Kerskmassiivi idaserva metsades elab umbes 800 vedat. 74% rahvastikust räägib singali keelt, 18% tamili keelt ja 8% muid keeli. 10% räägib lisaks inglise keelt (eelkõige valitsusasutustes)
Religioonidbudism 69%, hinduism 15%, islam 8% ja kristlus 8%
Peamised majandusharudKasvatatakse riisi, maisi, hirssi, maniokki, kartulit, köögivilja, kookospalmi, teepõõsast, heveat, suhkruroogu ja puuvillapõõsast. Välja veetakse tekstiilikaupa, teed, maitsetaimi, vääriskive, kookosesaadusi, kautšukitooteid ja kala, sisse tuuakse tekstiilitooteid, naftat, toiduaineid ja masinaid
TolliinfoMaksuvabalt võib Sri Lankale viia 2 pudelit veini ja 0,5 l piiritust, samuti kuni 0,25 l tualettvett, väike kogus parfüümi ja suveniire, mis ei ületa $250.
VaktsineerimineSri Lankal esineb malaariat, dengue palaviku ja chikungunya viiruse puhanguid. Nimetatud haigused levivad sääskede kaudu. Dengue ja chikungunya vastu ei ole teadaolevalt toimivat vaktsiini ja need haigused võivad lõppeda surmaga

Viisainfo

Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida saab taotleda alates 1. jaanuarist 2012 kasutusele võetud uues viisasüsteemis ETA (Electronic Travel Authorization) Lisainfot leiab siit ja siit. Tasuta 30 päevast turistiviisat  ei ole enam võimalik piirlilt taotleda.

Ajalugu

Sri Lanka ajalugu algab Kiviajaga 125 000 a eKr kuni 1000 a eKr, kui saareriiki ilmusid esimesed elanikud – veddahid. Strateegilise asukoha tõttu tegutses riik olulise kaubasadamana ning oli heaks kauplemissihtkohaks Hiina, Araabia ja Euroopa kaupmeestele.


Kliima

Troopilise kliimaga Sri Lanka saarel on aastaringselt soe ja niiske õhk. Vihmahooajad on oktoobrist jaanuarini ning maist juulini, kuid vihma sajab ka siis ainult peamiselt öösel. Mägedes on aastaringselt 15-20°C, lõuna pool kuivas piirkonnas on temperatuur aga 30-35°C.


Vaatamisväärsus

Rahvuspargid:

 • Wilpattu rahvuspark – Wilpattu rahvuspark on kõige vanem ja ka suurim rahvuspark Sri Lankal. Lisaks on rahvuspark arheoloogiliselt oluline, sest territooriumil on muistseid varemeid.
 • Yala rahvuspark – 1984. aastal avatud Yala rahvuspark hõlmab 979 km2,kuigi vaid 141 km2 on avatud avalikkusele. Rahvuspargi territooriumil asuvad džungel, rannad, mageveejärved, jõed ja harimata maa. Loomadest elutsevad siin leopardid, elevandid, krokodillid, piisonid, metskuldid ja hirved.
 • Bundala rahvuspark – Bundala rahvusparki austatakse rahvusvaheliselt, kuna park on koduks üle 20 000 rannikulinnule. Bundala rahvuspargi territooriumil on mets, laguunid, liivadüünid, rand, mageveejärved ja harimata maa. Parim aeg rahvuspargi külastamiseks on oktoobrist aprillikuuni.
 • Horton Plains rahvuspark – Üks suurimaid rahvuspargi vaatamisväärsusi on Maailma Lõpp, mida on lausa kaks – Väike Maailma Lõpp ja Suur Maailma Lõpp.
 • Maduru Oya rahvuspark – Maduru Oya rahvuspark on kuulutatud pärismaiseks tsooniks, sest seal elavad siiani põliselanikud. Rahvuspargi külastajad saavad kogemuse põliselanike kogukonna traditsiooniliste õiguste ja rituaalide kohta ning nende eluviisi seaduspärasustest.
 • Wasgamuwa rahvuspark – Mussoonmets, kus külastajad saavad osaleda džiibisafaril. Parim aeg rahvuspargi külastamiseks on veebruarist kuni septembrini.

Samanola Kanda – Adami mäetipp, kus srilankalased kummardavad Buddha püha jalajälge mäe tipus. Mäe ümbruses olev loodus ning mäekallak on kaetud metsaga.Peradeniya botaanikaaed – 19. sajandi alguses rajatud Kuningliku Botaanikaaia visiooniks on tagada maksimaalne panus riigi majanduslikule tõusule.

Maduganga – Mangroovipuude laguun, mis on aja jooksul ühinenud merega ning sisaldab 15 erineva suurusega saarekest, neist osad on ka asustatud.

Udawalawe park – Kuiv mussoonmets, kus saab näha Aasia elevante ja Sri Lanka röövlinde.

Kandy – Kandy on Sri Lankal kõige populaarsem sihtkoht, kus on säilinud palju Sri Lanka elustiili traditsioone, nende seas ka kõige maalilisem linn kogu saareriigis. Kandy tähtsus on peamiselt seotud Hambatempliga, kus asub Lord Buddha Püha Hamba Reliikvia.


Huvitavaid fakte

 • Sri Lanka on tuntud teeistanduste ja vürtside poolest nagu münt, nelk, kardemon ja vanilje.
 • Väga tuntud on see saar kalliskivide leiukohtade poolest – maailma kauneimad safiirid on leitud just siit.
 • Sri Lankal on vasakpoolne liiklus.
 • Saare rannajoon on 1340km
 • Sri Lanka on maailma suurim tee eksportija
 • Sri Lanka lippu peetakse maailma vanimate hulka kuuluvaks
 • Sri Lanka peaminister Sirimavo Bandaranaike oli maailma esimene naispeaminister

Söök ja jook

Sri Lanka köök on sama kirev kui siinse rahva etniline kooslus. Siin on singalite ja tamilite erinevad toidutegemise traditsioonid ning aastasadade vältel on saadud mõjutusi ka mitmetelt teistelt rahvastelt, nende hulgas araablastelt, portugallastelt, hollandlastelt ja malaidelt.

Väga palju on siinses köögis erinevaid kalatoite. Mereannid on alati värsked ning ka valik on üsna suur. Näiteks krabi valmistatakse kümnel erineval moel. Pakutakse hüpikkala, heeringat, bonito’t, kefaali ja haid, samuti tiigerkrevette, tavalisi väikeseid krevette ning palju muid molluskeid.


Loodus

Saare rannik on vähe liigestunud, leidub korallrahusid, palju on laguune. 3/4 saarest on kuni 100 m kõrgune madalik, keskel paikneb astanguline Keskmassiiv (Pidurutagala mägi 2524 m).


Majandus

Aastal 1977 hakati Sri Lankas sotsialistlikku majandust muutma turumajanduslikuks. Majanduse arengut pärsivad rahvuskonfliktid ja nõrk infrastruktuur (tagasilöögi andis ka 2004. a. tsunami). Suure osa majanduskasvust annavad hoogustunud sisetarbimine ja turism. Kiiresti arenevad toiduaine- ja tekstiilitööstus, edusamme tehakse ka side, kindlustuse, panganduse ja IT alal. Tähtis osa on mäetööstusel, sest maavaradest leidub riigis grafiiti, vääris- ja poolvääriskive, fosforiiti, raua- ja titaanimaaki, monatsiitliivasid (tsirkooniumi, tooriumi ja raadiumi tooraine), kaoliini, vilku ja keedusoola.


Mida me soovitame?

 • Maksuvabalt. Maksuvabalt võib riiki viia: - 2 pudelit veini ja 1,5 l kanget alkoholi - maksuvabade sigarettide riikiviimine pole lubatud

 • Elekter. Elektripistikud erinevad meie omadest

 • Raha ja pangad. Pangad on tavaliselt avatud pühapäevast neljapäevani 09.00-15.00. Pangakaartide kasutamine on hotellides ja suveniiripoodides levinud (aga ka kaardipettused) ja linnades leidub pangaautomaate.

 • Templite külastamine. Templites tuleb sisenemiseks võtta jalast kingad ning arvestada viisaka riietusega. Siseneda ei lubata miniseelikutes ja paljaste õlgadega jne.

 • Buddha kuju. Buddha kuju poole ei tohi pildistades seista seljaga.

 • Pildistamine. Riigiametnike pildistamine ei ole lubatud (sõdurid, politsei jne).

 • Vee joomine. Kraanivett ei tohi juua, sest vesi on reostatud. Soovituslik on osta pudelivett.

Mida me teame?

 • Sri Lanka on tuntud teeistanduste ja vürtside poolest nagu münt, nelk, kardemon ja vanilje.
 • Väga tuntud on see saar kalliskivide leiukohtade poolest – maailma kauneimad safiirid on leitud just siit.
 • Sri Lankal on vasakpoolne liiklus.
 • Saare rannajoon on 1340km
 • Sri Lanka on maailma suurim tee eksportija
 • Sri Lanka lippu peetakse maailma vanimate hulka kuuluvaks
 • Sri Lanka peaminister Sirimavo Bandaranaike oli maailma esimene naispeaminister
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud