6310 110

Stockholm

Stockholm, Rootsi

Stockholm

Stockholm

Rootsi pealinn on eestlastele üheks meelissihtkohaks, kuna kohalesaamine suurte laevadega on üks meeldiv reisi osa. Tavapärase 1-päevase kruiisi käigus jõuab Stockholmi silmitseda vaid pilguheitega. Esmakordsel külastusel võiks ette võtta bussiekskursiooni, mis tutvustab linnulennult Stockholmi peamisi vaatamisväärsusi ning kui aega jääb siis võiks jalutada vanalinnas.

Vaata edasi
LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikRootsi
AjavööndErinevus Eesti ajaga -1h
Pindala188 km2
Rahvaarv851 155 (2010)
Haldusjaotus3 suurt osa - Kesklinn, Söderort, Västerort
KeeledRootsi

Ajalugu

Stockholmi nimi koosneb kahest rootsikeelsest sõnast. Stock - tähendab palki ja holm - laidu. Selle nime tekkimise kohta on teada mitmeid legende. Neist üks on seotud Eestiga.

Nimelt, aastal 1187 kui praegune Mälari järv oli veel Läänemere laht, põletati maha Sigtuna linn, mis oli tollal midagi Rootsimaa pealinna taolist. Rüüstajad pärinesid ida poolt, arvatakse et tegu oli saarlastega.

Vaenlase lähenedes panid Sigtuna elanikud oma vara kiiruga kokku ja viskasid õõnestatud palgi sees merre. Laiule, mille äärde palk randus rajasid nad uue linna, milel nimeks saigi Stockholm.


Kliima

Vaatamata oma põhjapoolsele asukohale on Stockholm suhteliselt pehme kliimaga võrreldes teiste samal laiuskraadil olevate linnadega.
Suved on soojad, keskmine temperatuur on 20-22 kraadi, kuid võib ulatuda ka kuni 30 kraadini.


Rahvuspühad

 • Uus Aasta (1. jaanuar)
 • Kolmekuningapäev (6. jaanuar)
 • Suur Reede, Lihavõtted (aprillis)
 • Maipüha (1. mai)


Transport

Transport lennujaama ja tagasi

Arlanda Express on kiire ja mugav rongiühendus Arlanda lennuvälja ja Stockholmi pearaudteejaama vahel. Rongid väljuvad 4-6 korda tunnis varahommikust kuni südaööni.


Shopping

Stockholmis poodlemine tähendab valimist üle 4000 kaupluse vahel. Töötunnid on harilikult 10-18 esmaspäevast reedeni ja umbes 10-15 laupäeviti. Paljud poed on avatud ka pühapäeviti. Rootsi disain on kuulus kogu maailmas ning Stockholm on kaugelt parim koht selle vaatamiseks!


Vaatamisväärsus

Djurgarden - poolsaar, mis kunagi oli kuningale kuuluv park, kuid nüüd kogu linnarahva vabaaja veetmise koht ning sinna poolsaarele on ka koondunud Stockholmi parimad muuseumid: Vasa muuseum, Junibacken (Astrid Lindgreni maailm), Aquaria Veemuuseum (Meremaailm), Gröna Lund Tivoli, Skansen (maailma vanim vabaõhumuuseum), Põhjala muuseum (tutvustab Rootsi ajaloo igapäevaelu ning traditsioone), Rahvusmuuseum (Rootsi suurim kunstikogu) ja veel teisigi.


Huvitavaid fakte

 • Stockholmi kesklinnas kehtivad autodele ummikutasud. Loe lähemalt siit
 • Rootsi pealinnas asub maailma vanim Vabaõhumuuseum (1891)
 • Rootsi kuningapere ei ela Stockholmi kuningalossis, vaid hoopis linnast väljas asuvas Drottningholmi palees


Mida me soovitame?

 • Stockholmis tuleks kindlasti osa võtta mõnest laevakruiisist, et näha linna kaunidust vee pealt vaadates.

 • StockholmCard võimaldab kasutada tasuta kogu ühistransporti ning siseneda tasuta üle 80 muuseumi ja vaatamisväärsuse. Müügil on 24h, 48h ja 72h kaardid.

 • Poed on enamasti avatud E-R 10.00 - 18.00, laupäeviti 10.00-17.00. Kaubamajad ja mitmed suuremad poed kesklinnas on avatud pühapäeviti 12.00 - 16.00. Toidukauplused on avatud iga päev, enamus neist kuni 20.00, mõned isegi kauem.

 • Kuninglik vahtkonnavahetus on sajandipikkune traditsioon, mis on ka tuntud vaatamisväärse show'na. Toimub suvel peaaegu iga päev (12.00) ja nädalavahetustel (13.00). Paraad algab Sõjaväemuuseumi juurest ja kulgeb piki Riddargatanit, Artillerigatanit, Strandvägenit, Hamngatanit, Regeringsgatanit, Gustav Adolfs torgi, Norrbrod, Skeppsbroni ja Slottsbackenit kuningapalee suunas. Ülejäänud aasta jooksul toimub vahtkonna vahetus kolmapäeval ja laupäeval.

Mida me teame?

 • Stockholmi kesklinnas kehtivad autodele ummikutasud. Loe lähemalt siit
 • Rootsi pealinnas asub maailma vanim Vabaõhumuuseum (1891)
 • Rootsi kuningapere ei ela Stockholmi kuningalossis, vaid hoopis linnast väljas asuvas Drottningholmi palees

 • Et ka lihtrahvas saaks osa Kuninganna Kristiina kroonimispidustustest (keskajal) siis tehti nii, et Suurturu purskkaevust tuli vee asemel veini
 • Stockholmi kitsaim tänav asub vanalinnas (Rauaturust natuke linnapoole tulla ning paremat kätt) - Marten Trotzigs Gränd - 90 cm laiune põiktänav, mis on oma nime saanud saksa kaupmehe järgi, kellel oli seal 16. sajandil kaks maja.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud