6310 110

Tai

Tai, Tai

Tai

Tai

Tai on erakordselt rikas erinevate võimaluste poolest ning seetõttu sobib ideaalselt nii kultuurireisiks kui ka rannapuhkuseks. Selles kaunis riigis leiavad kõik (kultuurihuvilisest kuni seksituristini) omale midagi meeldivat. Matkad ja paadisõidud eksootilises looduses, tutvumine elevantidega, lugematu hulk ajaloolisi ja arhitektuurilisi vaatamisväärsusi, budistlike templite rahulik atmosfäär, sõbralikud taid ja omapärased mägirahvad, kaunid liivarannad ja maalilised kaljusaared, maitsvad toidud, lõõgastav massaaž, tormiline ööelu jne. See loetelu on lõputu ning alati on garanteeritud ka soe ilm.

LippVapp
AsukohtAasia
RiikTai
AjavööndGMT + 7h. Erinevus Eesti ajaga +5h, märtsist oktoobrini +4h
Pindala513 115 km2
Rahvaarv66 527 600 (2006)
Haldusjaotus75 provintsi, 1 keskalluvusega linn (Bangkok) ja 1 eriõigustega linn (Pattaya)
KeeledTai keel
NaaberriigidLaos, Cambodia, Malaisia, Birma
Piiridpõhjas piirneb Põhja-Jäämerega, idas Vaikse ookeaniga ja lõunas India ookeaniga. Edelas eraldavad Aasiat ja Aafrikat Punane meri ja Suessi kanal. Piir Euroopaga kulgeb üle Vahemere, Egeuse, Marmara ja Musta mere ning kokkuleppeliselt piki Kaukasuse peaahelikku ja üle Kaspia mere. Seejärel kulgeb piir mööda Uurali jõge ja Uurali mäestiku idanõlvu kuni Kara mereni. Seega jäävad osa Venemaast ja osa Türgist Euroopasse ning tihti Euroopa riikideks nimetatud Küpros, Gruusia ja Armeenia asuvad tegelik
Riigikordkonstitutsiooniline monarhia
Riigipeakuningas
PealinnBangkok
RahaühikBaht (THB)
Rahvastik52,8% on taisid, 26,7% moodustavad laod. Kirdeosa mägedes elavad mägitaid (luud, khunid jmt.). Birma piiri ääres šanid. Karenid, hanid, lahud ja lisud elavad riigi põhjaosas.Khmeerid ja kuid elavad Kambodža piiri ääres, khmud põhjaosas Laose piiri lähedal, monid lääneosas Birma piiri lähedal ja vaad põhjaosa mägedes. Miao-jao keelkonna väikesearvulised rahvad miaod (hmongid) ja jaod (mjenid) elavad põhjaosa mägedes.
Religioonid94% on budistid, malailased on muslimid ja mõned mägirahvad on hõimuusklikud
Peamised majandusharudmaavarade (nafta, gaas, vask, antimon, molübdeen, baarium, volfram, tina, tsink, plii ja vääriskivid) kaevandamine ja töötlemine, metallurgia, masinaehitus, keemiatööstus, elektroonikatööstus, laevaehitus jne. Põllumajanduses on olulisel kohal riis, suhkruroog, hevea, mais, tubakas jne. Riigi majandusele on olulised ka kalapüük ja turism.
TolliinfoMaksuvabalt võib Taisse viia kuni 1 liiter alkohoolset jooki, kuni 200 sigaretti
VaktsineerimineSoovitav süstida A-hepatiidi vastu. Malaaria profülaktika vajalik, kui reisitakse väljaspool linnu ja kuurortpiirkondi.

Viisainfo

Eesti kodanikule on riiki sisenemiseks vajalik viisa, mida saab taotleda piirilt, kui plaanitava turismireisi pikkus ei ületa 15 päeva. Pikema reisi korral tuleb taotleda viisa ja lähim saatkond selleks asub Helsinkis.

Ajalugu

 

X a-tuh. e.Kr. vanimad teadaolevad paiksed asulad

III a-tuh. e.Kr. hakati kasvatama riisi, ilmusid esimesed vaskesemed

II a-tuh. e.Kr. ilmusid esimesed pronksesemed

I a-tuh. e.Kr. hakati kasutama rauda

I a-tuh. AD. monide ja khmeeride riigid, taide saabumine Lõuna-Hiinast


Kliima

Valitseb lähisekvatoriaalne mussoonkliima. Aprillist novembrini puhub India ookeanilt edelamussoon ja novembrist veebruarini mandrilt kirdemussoon. Talvise ja suvise mussooni vahel on märtsis-aprillis kuiv ja kuum kevad.


Vaatamisväärsus

Sukhotai – kunagine pealinn (UNESCO maailmapärandi nimistus)

Ayutthaya – kunagine pealinn (UNESCO maailmapärandi nimistus)

Khao Yai – rahvuspark (UNESCO maailmapärandi nimistus)

Bangkok – kuningapalee, Wat Phra Kaew ja Wat Pho templid ning palju, palju muud

Chiang Mai – intellektuaalse atmosfääriga Tai kultuurpealinn

Pattaya – pidutsemisatmosfääriga Tai patupealinn

Huvitavaid fakte

Võim.

Tai riigipeaks on päritava võimuga kuningas, kuid troonipärija võimuletuleku peab heaks kiitma Rahvuskogu.


Mida me soovitame?

  • Väljas söömine. Tais omandab väljas söömine otsese tähenduse, sest paremat sööki kui see, mida pakutakse tänavale veetud kärudest, lihtsalt ei leidu. Kuna kõik küpsetatakse läbi, siis tervisele ohtu ei ole. Ja kui juhtute mõnda kalasadamsse ja seal lähedal on restoran, siis julgelt soovitan turult teha sisseostud ja restoranis küpsetatakse vastavalt teie soovile ja saate nautida värsket sööki väga mõistliku hinnaga.

  • Käitumisnormid. Tailased on üldiselt väga tolerantsed ning turistide riietuse osas mingisuguseid rangeid nõudeid ei ole. Tuleb arvestada, et jalgu peetakse räpasteks ning seetõttu ei tohiks kedagi jalaga puudutada ega jalgu näiteks tooli peale asetada. Kodude ja templite külastamisel tuleb jalanõud ära võtta. Templite külastamisel tuleb katta õlad ja põlved. Austada tuleb ka Tai kuningat, näiteks ei tohi mahakukkunud rahale peale astuda, sest rahal on kuninga pilt, markide kleepimisel ei sobi neid keelega niisutada, sest paljudel markidel on kuninga pilt jne. Riigihümni kõlamisel tuleb püsti tõusta. Naised ei tohi puudutada munki ega nendele kuuluvaid esemeid ning istuda munkade kõrvale. Bussides ja paatides on viimane istmerida tavaliselt munkade jaoks. Inimeste pildistamiseks on viisakas luba küsida ning sõjaliste objektide ja saatkondade pildistamine ei ole sobilik. Väga ebaviisakas on oma pahameele väljanäitamine, konfliktid lahendatakse naeratusega. Ka inimeste pea puudutamine (paitamine) on ebaviisakas. Tai lõunaprovintsides tuleb arvestada sealsete moslemitraditsioonidega.

  • Elekter. Tais kasutatakse erinevaid elektripistikuid ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus.

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud E-R 09.30-15.30. Suuremates hotellides, kauplustes ja restoranides on võimalik tasuda krediitkaardiga ning linnades leidub suhteliselt palju sularahaautomaate.

Mida me teame?

Võim.

Tai riigipeaks on päritava võimuga kuningas, kuid troonipärija võimuletuleku peab heaks kiitma Rahvuskogu.

Tai seadusandlik organ on kahekojaline (Senat ja Esindajatekoda) Rahvuskogu. Senati 200 liiget valitakse 6 aastaks ühemandaadilistest ringkondadest ning kandideerida võivad üksnes kodanikud, kes ei kuulu erakondadesse. Esindajatekoja 500 liiget valitakse 4 aastaks: 100 liiget üleriigilistest parteinimekirjadest proportsionaalsuse põhimõttel ning 400 liiget mitmemandaadilistest valimisringkondadest enamusvalimistel. Valida võivad vähemalt 18-aastased ning valimine on kohustuslik.

Rahvastiku koosseis:

Hiinlased moodustavad Tai rahvastikust 11,6% ning malailased 3,9%.

Tai naaberriigi Laose põhirahvaks on laod, kuid Tais elab neid neli korda rohkem kui Laoses.

Tai rahvastikust moodustavad 80,3% Tai keelerühma keeli kõnelevad rahvad.52,8% on taisid, kes asustavad põhiliselt Chao Phraya madalikku ning riigi kagu- ja lõunaosa. 26,7% moodustavad laod, kes elavad Khorati lavamaal ja riigi põhjaosa orgudes. Kirdeosa mägedes elavad mägitaid (luud, khunid jmt.). Tai keelerühma šani keelt räägivad ka Birma piiri ääres elavad šanid.

Tiibeti-Birma keelkonna keeli rääkivad karenid, hanid, lahud ja lisud elavad riigi põhjaosas.

Moni-khmeeri keelkonna keeli rääkivad rahvaid on 3% rahvastikust. Khmeerid ja kuid elavad Kambodža piiri ääres, khmud põhjaosas Laose piiri lähedal, monid lääneosas Birma piiri lähedal ja vaad põhjaosa mägedes.

Miao-jao keelkonna väikesearvulised rahvad miaod (hmongid) ja jaod (mjenid) elavad põhjaosa mägedes.

Uimastikaubandus.

Kasulik on teada, et narkokaubanduse eest võidakse Tais karistada surmanuhtlusega. 1995. aastal tabati Bangkoki lennujaamas neli Eestist pärit narkokullerit. Tänu amnestiatele said nad ainult 10 aastat Tai vanglamugavusi nautida ning pärast seda veel paar aastat Eesti vanglat Tai vanglaga võrrelda.

Lühifaktid

Tai rahvusloom on india elevant, rahvuslind prelaatfaasan ja rahvuspuu torukassia.

Tai on maailma tähtsaimaid volframi-, tina-, tsingi- ja pliimaagi kontsentraatide tootjaid.

Tais on maailma suurimad tiikpuumetsad.

Tai rannajoone pikkus on 3219 kilomeetrit.

Bangkoki ametlik nimi on kantud Guinnessi rekordite raamatusse kui maailma pikim pealinna nimi. Bangkoki ametlik nimi on Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

Tai kalender on meil kasutatavast kalendrist 543 aastat eespool, aastal 2010 on Tais aasta 2553.

Aastatel 1931-1949 elasid Tais Eestist pärit budistlikud mungad Karl Tõnisson (vend Vahindra) ja Friedrich Lustig (vend Ananda). Mõnda aega peatusid nad ka kuulsas Wat Po templis. Kuna Tõnisson ja Lusting kritiseerisid ajakirjanduses avalikult Tai valitsuse Jaapani-meelset poliitikat ja maa ümbernimetamist Siiamist Taiks, muutusid nad valitsusele tülikaks ning 1949. aastal saatis Tai valitsus nad maalt välja Birmasse. Pärast Tõnissoni surma (1962) kuulutati ta bodhisatvaks.

Loodus.

Tais elab 265 liiki imetajaid, 285 liiki linde, 338 liiki roomajaid ja 103 liiki kahepaikseid. Tai keskosas asub 500 km pikkune Chao Phraya madalik. Riigi kõrgeimad mäed paiknevad loodeosas (kõrgeim tipp on Inthanon, 2595 m).

Kirde- ja idaosas on suur Khorati liivakivilavamaa, mis idas ja põhjas külgneb Mekongi jõe oruga ja lõunas Dangreki mägedega. Mets katab 28% territooriumist. Loode- ja põhjaosa mägedes kasvab mitut liiki väärispuudega (tiikpuu, tiibviljak, sandlipuu) ja bambusega troopiline heitlehine mussoonmets. Lääneosa mägedes ja riigi kaguosas on igihaljas laialehine mussoonmets ning Malaka poolsaarel leidub ka troopilist vihmametsa. Khorati lavamaal vahelduvad bambusetihnikud savannimetsa või põõsassavanniga, rannikul on mangroove.

 

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud