6310 110

Tallinn

Tallinn, Eesti

Tallinn

Tallinn

Tallinn on Eesti suurim linn, Eesti Vabariigi pealinn ja merelinn, mis asub Eesti põhjarannikul, Kopli ja Tallinna lahe ääres. Siit leiab mitmeid linnale kuulsust ja uudishimulikke külalisi toonud kohti ja sündmusi nagu näiteks hästi säilinud ja UNESCO Maailmapärandisse arvatud keskaegne vanalinn, palju parke, mille kauneim pärl on Kadrioru park, rahvarohked laulu- ja tantsupeod.

 

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikEesti
Pindala159,2 km2. Sealhulgas: 1 saar - Aegna 2,9 km2; 2 järve – Harku 1,6 km2 ja Ülemiste 9,6 km2
Rahvaarv405 562 (2009)
Haldusjaotus8 halduslinnaosa (Haabersti, Kesklinn(mille koosseisus on ka Tallinna vanalinn ), Kristiine, Lasnamäe, Mustamäe, Nõmme, Pirita ja Põhja-Tallinn) ja 84 asumit.
Keeledeesti, vene

Ajalugu

Lühikokkuvõte:

  • 2009. aastal Vabaduse väljakul teostatud väljakaevamiste käigus leiti kiviaegse asustuse jälgi, mille vanuseks hinnati esialgu 4500 kuni 5500 aastat.
  • Eestlased (rävalased) rajasid Toompeale Väikese linnuse arvatavasti 10. sajandi lõpul või 11. sajandil. Selle ümber oli aga Raekoja platsi kohal turg. Toompeal paiknes alates 11. sajandi keskpaigast linnus.
  • 1219 vallutasid linnuse taanlased, kes kindlustusid Toompeal ja ehitasid esialgse kiriku.
  • 1227-1238 ehitas Mõõgavendade ordu Toompeale kivilinnuse ja kivikiriku.


Vaatamisväärsus

Tallinna vanalinn - kuulub 1997. aastast UNESCO Maailmapärandi nimekirja. Vanalinna eriline väärtus seisneb eelkõige tänaseni püsinud keskaegses miljöös ja struktuuris, mis on teistest Põhja-Euroopa pealinnadest kadunud. Tänu võimsatele kaitseehitistele pole Tallinna vanalinnas olulisi sõjapurustusi ning kuna hooned ehitati valdavalt kivist, siis on linna säästnud ka tulekahjud. Tallinna keskaegsetest elamutest on ligi kaks kolmandikku säilinud rohkemal või vähemal määral ümber ehitatult.

Raekoja platsi on sajandite jooksul kasutatud turu- ja laadaplatsi ning kogunemiskohana. Raekoja ees asuvat platsi kasutati kauplemiseks juba enne raekoja ehitamist. Platsil viidi läbi pidustusi, aga ka hukkamisi. Praegusel ajal on plats suvekuudel täidetud välikohvikutega, seal korraldatakse vabaõhukontserte, käsitöö- ning keskajateemalisi laatasid.

Tallinna Raekoda on Põhja-Euroopa kõige paremini säilinud keskaegne raekoda. Esmakordselt mainitakse Tallinna raekoda aastal 1322.


Huvitavaid fakte

Tallinna esmakordse kirjaliku mainimise daatumiks loetakse 1154. aasta, kui Sitsiilia kuninga Roger II õukondlane araablane Al-Idrīsī joonistas maailmakaardile linna qlwry või flwry, mida on loetud ka Kaleweny ja mida peetakse Tallinnaks.

Linna nimi - Tallinna linnal on aegade jooksul olnud palju erinevaid nimesid. Vene kroonikates võib kohata nime  Kolõvan.  Henriku Liivimaa kroonikas kasutatakse nimetust Lindanise ning millega võib olla samatüveline ka eestikeelne nimetus Tallinna (Talyna, esmakordselt mainitud 1536). Alamsaksa keele kaudu tekkinud Tallinna nimi Reval tuletati arvatavasti asulat ümbritsenud Rävala muinas-maakonna nimest. Üle Soome lahe Turku ja Päris-Soome (Varsinais-Suomi) põgenenud muinaseestlased võisid kaasa võtta vallutuseelse nime Kesoniemi.


Mida me soovitame?

  • Tallinn Card muudab linnaga tutvumise lihtsaks ja meeldejäävaks ning paketis on ligi 100 tasuta ja sooduspakkumist. Tallinn Card kehtib 6, 24, 48 või 72 tundi alates kaardile märgitud algusajast.

  • Tallinnas on tekkinud palju omapärase nimega restorane ja kohvikuid, mis asuvad küll kesklinnast kaugemal, kuid atmosfääri- ja söögielamus on seda väärt. Soovitame külastada järgmisi kohti: kohvik Boheem, restoran/kohvik F-Hoone ja kohvik Moon.

  • Tallinnas on avatud uus muuseum – Lennusadam, mis pakub huvitavat avastamist nii suurtele kui ka väikestele.

  • Tallinna vanalinnas leidub palju suveniiripoode ning Viru tänava alguses müüakse kõikvõimalikke ilusaid eestipäraste motiividega kudumeid.

Mida me teame?

Tallinna esmakordse kirjaliku mainimise daatumiks loetakse 1154. aasta, kui Sitsiilia kuninga Roger II õukondlane araablane Al-Idrīsī joonistas maailmakaardile linna qlwry või flwry, mida on loetud ka Kaleweny ja mida peetakse Tallinnaks.

Linna nimi - Tallinna linnal on aegade jooksul olnud palju erinevaid nimesid. Vene kroonikates võib kohata nime  Kolõvan.  Henriku Liivimaa kroonikas kasutatakse nimetust Lindanise ning millega võib olla samatüveline ka eestikeelne nimetus Tallinna (Talyna, esmakordselt mainitud 1536). Alamsaksa keele kaudu tekkinud Tallinna nimi Reval tuletati arvatavasti asulat ümbritsenud Rävala muinas-maakonna nimest. Üle Soome lahe Turku ja Päris-Soome (Varsinais-Suomi) põgenenud muinaseestlased võisid kaasa võtta vallutuseelse nime Kesoniemi.Oleviste kirik oli 1549 kuni 1625 maailma kõrgeim ehitis.

Taani lipp - Legendi järgi on Tallinnast pärit Taani lipp. 15. juunil 1219 toimus tulevase Tallinna kohal taani ja eesti vägede vahel lahing, milles taanlased saavutasid raske võidu.  Väidetavalt pöördus lahinguõnn taanlaste kasuks pärast seda, kui taevast langes valge ristiga punane lipp – praegune Taani riigilipp Dannebrog. Vähem romantiline kuid see-eest usutavam seletus sellele on võimalus, et tegu oli mõne sõjardi hobuse seljast tuulega lendu tõusnud tekiga.

Tallinna tähtpäevad

  • 15. mail on Tallinna linna päeva
  • 22. detsembril on Tallinna vapipäev.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud