6310 110

Tonga

Tonga, Tonga

Tonga

Tonga

Tonga on ainuke riik Okeaanias, kus oma kuningavõim on kehtinud üle 1000 aasta. Lisaks kohaliku kultuuriga tutvumisele sobib saarestik hästi sukeldumiseks, kalapüügiks, surfamiseks, koos vaaladega ujumiseks, kajakiga sõitmiseks või lihtsalt palmi all võrkkiiges mõnulemiseks.

AsukohtAustraalia ja Okeaania
RiikTonga
AjavööndGMT + 13h. Erinevus Eesti ajaga +11h
Pindala748 km²
Rahvaarv104 100 (2007)
Haldusjaotus5 piirkonda
Keeledtonga ja inglise keel
Naaberriigidmaapiir puudub
Riigikordkonstitutsiooniline monarhia
Riigipeakuningas
PealinnNukualofa (23 900 el.)
Rahaühikpaanga ehk Tonga dollar (TOP)
Rahvastik98% rahvastikust on Polüneesia rahvas tongalased, kes räägivad austroneesia keelkonda kuuluvat tonga keelt. 1% on tongalaste ja eurooplaste järglased metissid ja riigis elab ka mõnisada eurooplast, austraallast, uusmeremaalast ja hiinlast.
Religioonid42% metodistid, 19% kongregatsionalistid, 16% katoliiklased, 14% mormoonid
Peamised majandusharudpõhitegevusalad on maaviljelus ja kalapüük. Oma tarbeks kasvatatakse jamssi, maniokki, bataati, riisi, jahubanaani, maapähklit ning köögi- ja puuvilju. Tähtsaim taim on kookospalm ning ekspordi tarbeks kasvatatakse ka kõrvitsat, banaani, vanilli, kakao- ja kohvipuud, pipart, ingverit, ananassi ja laimi. Peetakse veiseid, sigu, kitsi ja kodulinde. Rannikuvetes püütakse kala , krevette, krabisid ja homaare. Tulu saadakse ka kalapüügilitsentside müügist välisfirmadele. Eelarve puudujääk kaetakse vä

Viisainfo

Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida on võimalik taotleda piiril.

Ajalugu

Ajalooliste sündmuste lühikokkuvõte:

Vanimale asustusele osutavad 2500-3000 aasta vanused Lapita keraamika leiud. Alates 10. sajandist oli Tongal polüneeslaste kuningriik.


Kliima

Valitseb troopiline passaatkliima. Lõunas on keskmine temperatuur jaanuaris 26 ja augustis 21°C, põhjas vastavalt 28 ja 24°C. Lõunapoolsetel saartel sajab 1600-1800 ja põhjapoolsetel 2000-2200 mm/a, vähem sajab talvel (maist septembrini). Aastas on keskmiselt kaks troopilist tsüklonit.  


Vaatamisväärsus

Talamahu –  käsitööturg

Nukualofas Talau – erakordse vaatega mägi Vavau saarel

Eua – saar, mis sobib hästi vihmametsas matkamiseks

Huvitavaid fakte

Tonga seadusandlik organ on 30-kohaline Seadusandlik Kogu, mille 12 liiget on kuninga poolt määratud ministrid, 9 nimetavad Tonga 33 pealikku ja 9 valib rahvas.


Kirjandus

Eestikeelne raamat:

Olev Remsu, „Paradiisisaared Tahiti ja Tonga“, 2001

Eestikeelsed reisijutud:

http://www.tarbija24.ee/507178/tatte-reisikiri-kuidas-saada-kuninga-juurde

http://ksskss.blogspot.com/search/label/Tonga

Loodus

Tonga saarestiku ulatus põhjast lõunasse on 530 km ning saarestiku moodustavad 172 saart, millest 36 on asustatud. Läänepoolsed saared on tekkelt vulkaanilised ning idapoolsed saared on madalad atollid ja korallsaared.


Mida me soovitame?

  • Riietumine. Tonga on konservatiivne kristlik maa ning seda tuleb silmas pidada käitumisel ja riietumisel. Viisakas on riietuda nii, et põlved oleks kaetud. Väljaspool randu ei sobi käia palja ülakehaga. On esinenud juhtumeid, kus kruiisilaeva meesturiste on selle eest arreteeritud ning vabastatud alles pärast laeva lahkumist.

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud E-R 09-16 ja L 08.30-11.30. Kohati saab kasutada ka krediitkaarte ning leidub ka sularahaautomaate.

  • Elekter. Kasutusel on erinevad elektripistikud ning kasulik on sobiv üleminekuühendus kaasa võtta. Lähem info: http://www.kropla.com/electric2.htm

  • Toll. Maksuvabalt võib riiki viia: - kuni 1 liitri alkohoolseid jooke - kuni 200 sigaretti

Mida me teame?

Tonga seadusandlik organ on 30-kohaline Seadusandlik Kogu, mille 12 liiget on kuninga poolt määratud ministrid, 9 nimetavad Tonga 33 pealikku ja 9 valib rahvas. Kuningas määrab ametisse eluaegse peaministri ja 3/4 valitsuse kosseisust. Ülejäänud ministrid nimetab parlament oma liikmete hulgast.

Aastatel 1983-2004 elas Tongal Hiiumaalt pärit Leonhard Niit, kes oli kuningas Tupou IV sõber ja kalandusnõunik. Leonhard Niidu elukäigust on Renita ja Hannes Lintrop teinud filmi „Palangi” (1998).

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud