6310 110

Toscana

Toscana, Itaalia

Toscana

Toscana

Toscana on maakond Kesk-Itaalias. Piirkond mis pakub imelisi vaateid igal sammul. Kaunid oliivisalud, viinamarjapõllud,  ajaloolised linnad ja palju avastamisväärset kunsti on vaid osake Toscana võludest. Sealne maastik on niivõrd imeline, et just sellest on paljud kunstnikud ja arhitektid oma põhilise inspiratsiooni ammutanud. Toscanat peetakse tihti üheks Itaalia kauneimaks piirkonnaks ja on Itaalia renessanssi sünnikohaks.
Kuulsamad linnad, mis jäävad Toscana maakonda, on Arno jõe kallastel asuv Firenze ja Pisa ning lõuna pool asuv Siena.
Firenze pakatab kunstist ja imelisest arhitektuurist ja peetakse Michelangelo ja Leonardo linnaks. ( loe rohkem Firenzest : http://wiki.gomaailm.ee/wiki/firenze/).

Pisas aga asub kõigile teada tuntud viltune kellatorn. Kuid ei tasu ainult sellele keskenduda. Pisas on üks unikaalseid sakraalarhitektuuri planeeritud territooriume. Kohalikus Pisa gootika stiilis ehitatud toomkirik, kiriku baptisteerium ja Camposanto kalmistu on tänu marmorile üheaegselt heledad ja kerged ning samas graatsiliselt tugevad ja rasked.

Keskaegne linnriik Siena on haruldane tänu oma ehitusplaanile, kus kitsad looklevad tänavad koonduvad merekarbikujulisele keskväljakule Piazza del Campole. Sienas on veel võimas gooti katedraal, mille marmorparkett on põnev vaatamisväärsus. Kohale  soovitatakse kindlasti  sõita mööda Chianti mägiteed, mis lookleb läbi Toscana maastike. Teele jääb kaunis loodus ja imearmsad väiksed linnad. 

Omaette vaatamisväärsus on ka see, kuidas Itaalias osatakse aega hinnata ja elu nautida. Ideaalne koht aja maha võtmiseks ja Toscana võlude nautimiseks.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikItaalia
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Eesti ajast 1h taga.
Pindala301 338 km2 (koos Sardiinia ja Sitsiiliaga)
Rahvaarv60,6 miljonit (2010)
Haldusjaotus20 maakonda, mis omakorda jagunevad 110 provintsiks ja 8101 vallaks
KeeledItaalia

Transport

Toscana peamine lennujaam asub Pisas. Firenze Peretola lennujaamas kauglende ei teenindata ja kuna odavlennufirmad sinna ei sõida, on Firenze üsna kallis sihtkoht.

Pisa lennujaamast sõidavad aga rongid iga kahe tunni tagant otse Firenzesse. Peamiste Toscana linnade vahel on rongi liiklus kiire ja mugav, pealegi jääb tee peale maalilisi kohti mida rongiaknast imetleda.
Rongipiletid peab alati märgistama. Rongipiletite märgistamiseks on mõeldud oranžid aparaadid mis asuvad platvormidel ja jaamahoonetes

Väiksemate linnade ja külade vahet sõidavad bussid. Ühendust haldavad Lazzi (www.lazzi.it) ja Sita (www.sitabus.it). Meeles tasub pidada, et pühapäeviti bussid kuigi tihti ei käi ning piletid ostetakse enne bussile minekut- neid müüakse ajalehekioskites või tubakapoodides, mida tähistab sinine T-täht. Ka bussipilet tuleb alati märgistada bussis.

Kui on soov külastada kaugemaid sihtkohti siis selleks parim viis on auto. Teed on üldiselt heas korras ning 24 tundi avatud bensiinijaamu tee ääres jagub. Kontrollima peab ennem kas neis on võimalik krediitkaardiga maksta. Parkimine on paljudes ajaloolistes linnades piiratud või tasuline.

Vaatamisväärsused

Firenze vaatamisväärsused:

 • Uffizi galerii – Lääne maailma vanim ja suurim kunstimuuseum
 • Museo Nazionale del Bargello – Bargello Rahvuslik Muuseum on tuntud haruldaste renessanss–skulptuuride kogu poolest.
 • Palazzo Pitti - Tänapäeval paikneb Palazzo Pitti's Firenze suurim muuseumikompleks, mis koosneb erinevatest muuseumidest ja galeriidest, nende hulgas Galleria Palatina, Galleria d'Arte Moderna, Museo degli Argenti, Galleria del Costume ja Museo delle Porcellane.
 • Museo dell'Opera del Duomo – Katedraalitööde muuseum, mis majutab Santa Maria del Fiore toomkiriku paljusid originaaltöid.
 • Gallerie dell'Accademia – Akadeemia muuseumis on väga rikas veneetsia maalide kollektsioon.
 • Basilica di Santa Croce - kirik, mis on viimseks puhkepaigaks paljudele kuulsatele itaallastele, sealhulgas Michelangelole ning Galileo Galilei´le.
 • Firenze toomkirik - Santa Maria del Fiore on Firenze toomkirik, mille uhke kuppel on Firenze sümboliks. See on Euroopa suuruselt neljas kirik ning tänaseni kõrgeim ehitis Firenzes.
 • Palazzo Vecchio - Firenze raekoda, mille vaatamisväärsusteks on kaunistatud sammasõu, uhked siseruumid ja saalid.
 • Università degli Studi di Firenze – Firenze Ülikool on asutatud 1321. aastal, olles üks Euroopa vanimaid ülikoole.
 • Ponte Vecchio – Ponte Vecchio on sild Arno jõel, mis alates 1345. aastast oli Firenze ainsaks sillaks. Kaarsild, mis on vanim kogu Euroopas, on omapärane eriti oma väikeste poekeste poolest, mis ehitati aastatel 1500-1800.
 • Palazzo della Signoria – Palee on ehitatud aastatel 1299-1314 ja oli omal ajal tuntud Medici suurhertsogiriigi peamajana.

Pisa vaatamisväärsued:

 • Pisa torn, mis oli mõeldud toomkiriku kampaniiliks. Torni ehitamist alustati 1173. Torn hakkas tänu aluspinna ebakindlusele viltu vajuma juba ehitamise ajal. Ehitus valmis 1350.
 • Toomkiriku baptisteerium
 • Camposanto kalmistu
 • Santa Maria della Spina kirik- ehitati 1230–1323 püha reliikvia Kristuse okaskrooni okka (spina) hoidmiseks.

Siena vaatamisväärsused:

 • Siena toomkirik (1136–1382); üks Itaalia suurimaid toomkirikuid
 • San Domenico kirik (asustatud 1226)
 • Raekoda (Palazzo Pubblico) (1297–1342); gooti stiil
 • Torre del Mangia kellatorn (1348); suuruselt teine keskaegne kellatorn Itaalias
 • Logge del Papa ehk paavsti kolonnaad; ehitatud 1462. aastal paavst Pius II auks
 • Casa di Santa Caterina; Siena kaitsepühaku Caterina Benincasa kabelite ja ristikäikudega ümbritsetud maja

Söök ja jook

Maailmakuulus Toscana köök on oma olemuselt lihtne, värske ja talupoeglik – puhtad maitsed ja tooraine värskus on väga olulised. Tooraine värskus ongi selle kogu maailmas kõrgelt hinnatud ja ülimaitsva köögi ainus saladus.

Toscana köögi koostisosad on samuti lihtsad, sest koosnevad oliiviõlist, juustust ja metsloomalihast. Enamus sealseid roogi baseeruvadki lihal ning traditsiooniliselt süüakse tervet looma. Toitu maitsestatakse kohalike ürtidega nagu rosmariin, basiilik, tüümian ja petersell. Toscana köögist rääkides ei saa mööda minna ka ubadest, mida kasutatakse nii eel- kui ka pearoogades, ja muidugi saiast, mida süüakse palju ning kasutatakse mitmete toitude koostises.

Söögikohta on kaval otsida kõrvaltänavatest. Peamistest turismiobjektidest natuke eemal on hinnad madalamad ja toit maitsvam. Kindlasti tasub Firenzes proovida tüüpilist liharooga Bistecca a la Fiorentina.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud