6310 110

Tšehhi

Tšehhi, Tðehhi

Tšehhi

Tšehhi

Tšehhi on eestlastele läbi aastakümnete olnud üheks peamiseks reisisihtkohaks - Kuldne Praha, arhitektuuriliselt kaunid väikelinnad, ajaloolised lossid, maa-alused koopalabürindid, mineraalvee- ja kuumaveeallikad ning mitmekesised matkarajad. Mainimata ei saa jätta ka kuulsat Tšehhi õlut.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikTðehhi
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala78 866 km2
Rahvaarv10,6 miljonit (2010)
HaldusjaotusTšehhi on jaotatud 13 maakonnaks ja pealinnaks
KeeledTšehhi
NaaberriigidPoola, Saksamaa, Austria, Slovakkia
RiigikordParlamentaarne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnPraha
RahaühikTšehhi kroon (tšehhi keeles koruna česká, lühend Kč), Üks kroon on sada hellerit (tšehhi keeles haléř, lühend h)
RahvastikTšehhid (90,5%), moraavlased (3,7%), slovakid (1,9&%), muud (3,9%)
ReligioonidUmbes 35% tšehhe tunnistab roomakatoliku usku, 9% on hussiidid ja 8% on teisi protestantlike rühmi, näiteks luterlasi. 40% elanikest ei kuulu kirikusse
Peamised majandusharudMasinaehitus, raua ja terase tootmine, elektroonika, transpordiseadmed, tekstiil, klaas, pruulimine
TolliinfoKehtivad üldised EL tollieeskirjad ja piirangud.
VaktsineerimineEi ole vajalik

Viisainfo

Eesti kodanikud Tšehhi sisenemiseks viisat ei vaja.

Ajalugu

Lühike ülevaade Tšehhi ajaloo tähtsamatest verstapostidest:

6.sajand - boheemlased ja moraavlased asustavad praegused Tšehhi alad.
800-833 - Moraavia vürstiriik.
833-907 - Suur Moraavia.
870-1198 - Böömi vürstiriik.
1198-1348 - Boheemia Kuningriik.
1342-1378 – Karl IV valitsuse aega kutsutakse - Kuldne Ajastu Tšehhi ajaloos.


Kliima

Tšehhi kliima on Eesti omast pisut pehmem. Suved on soojad, kuid võivad olla ka vihmased ning talved on jahedad ja vihmased, mõnikord sajab ka lund. Kevad algab seal tavaliselt juba märtsi lõpus ning soe sügis pikeneb oktoobrini. Kõige külmemad kuud on detsember, jaanuar ja veebruar. Kõige soojem kuu on juuli.

Vaatamisväärsus

Praha -  Tšehhi Vabariigi pealinn ja ühtlasi suurim linn. Asub Elbe lisajõe Vltava ääres. Linna on kutsutud paljude nimedega – „Saja Torni Linn“, „Kuldne Praha“, „Väike Pariis“, „Euroopa Süda“. Need nimed on tulnud Prahast enesest – seal on palju kullatud kuplitega kirikuid ning katedraale, hästi säilinud vanalinn, mis jäi II Maailmasõja ajal peaaegu puutumata, kitsad munakivisillutisega tänavad ning kõrgel mäe otsas asuv Praha Loss. Prahas on palju muuseume, kunstigaleriisid, teatreid ja kontserdimaju. Õhtul pakuvad meelelahutust erinevad showd, kontserdid, ooperi – ja balletietendused. Praha on üks populaarsemaid reisisihtpunkte Kesk-Euroopas. Igal aastal külastavad seda miljonid turistid.


Huvitavaid fakte

  • Tšehhi päritoluga kuningas Karl IV (1316-1378) oli nii Boheemia Kuningas kui Püha Rooma Imperaator; tema ajal pandi alus Praha esimesele Ülikoolile, Karlstejni lossile, Karlovy Vary linnale, Karli sillale ja Nove Mesto linnaosale Prahas ning ta  tegi veel palju tähtsat Tšehhi ajaloos.
  • Kutna Hora lähistel Kostnices asub inimluudega dekoreeritud kirik.

Söök ja jook

Tšehhi köök

Tšehhide peasöögikord on lõuna.  Sel ajal on restoranid pungil rahvast täis ja kui plaanite vaikset söömaaega tutvumiseks tšehhi köögiga, siis vältige lõunast aega.

Tšehhipärane söömaaeg algab supiga (polevka), mis võib olla tehtud kartulitest, kanast või kapsast. Paljud traditsioonilised supid on nii paksud – seal leidub palju juurvilja ja nuudleid ning mõnikord isegi keedetud muna – et neist piisab kogu eineks.


Mida me soovitame?

  • Tähelepanelik tasub olla rahavahetamisel. Soovitatakse selleks kasutada pankasid ja turismiinfo punkte. Kasutades tänavavahetus punkte, olge hästi hoolikad, et teile ei antaks võõra riigi raha. Kontrollige ka vahetuskursse. Põhilisemad tüssamise nõksud - märgitakse odav CZK hind, kuid hiljem selgub, et see on ostmise mitte müümise kurss; odav hind kehtib juhul kui vahetate üle 1000 EUR. Politsei ei aita kui olete saanud petta.

  • Tšehhi kiirteedel sõitmiseks tuleb tasuda kiirteemaks. Maksu tasumise tõendiks on vinjett, mis tuleb kleepida auto eesmise tuuleklaasi paremasse alanurka. Vinjeti B-osale kirjutatakse auto registreerimisnumber. Kiirteemaksu tasumist tõendavat vinjetti saab osta piiripunktides asuvatest valuutavahetuspunktidest ning suurematest bensiinijaamadest.Lähemat infot leiab http://www.premid.cz/

Mida me teame?

  • Tšehhi päritoluga kuningas Karl IV (1316-1378) oli nii Boheemia Kuningas kui Püha Rooma Imperaator; tema ajal pandi alus Praha esimesele Ülikoolile, Karlstejni lossile, Karlovy Vary linnale, Karli sillale ja Nove Mesto linnaosale Prahas ning ta  tegi veel palju tähtsat Tšehhi ajaloos.
  • Kutna Hora lähistel Kostnices asub inimluudega dekoreeritud kirik.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud