6310 110

Türgi

Türgi, Türgi

Türgi

Türgi

Türgi on säilitanud oma rahvuslikkuse, kuid ajapikku võtnud omaks ka kõik euroopaliku. Kaunid rannad, imeline loodus, antiiksete varemetega arhitektuurimälestised ning suurepärane köök on vaid väike osa Türgi uhkustest. Lisades taskukohased hinnad ja kohalike sõbralikkuse ning fantastiline puhkuseelamus paradiisis ongi garanteeritud.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikTürgi
AjavööndIda-Euroopa aeg; GMT + 2h. Eesti ajaga sama aeg.
Pindala780 580 km²
Rahvaarv77,8 miljonit (2010)
Haldusjaotus7 regiooni, mis jagunevad 81 provintsiks
Keeledtürgi, kurdi, araabia, kreeka ja armeenia
NaaberriigidGruusia, Armeenia, Aserbaidžaan, Iraan
RiigikordDemokraatlik parlamentaarne vabariik
RiigipeaPresident Abdullah Gül
PealinnAnkara
Rahaühikliir (YTL)
Rahvastikkuni 80% türklased, kuni 20% kurdid, ülejäänud araablased, kreeklased, armeenlased, bulgaarlased, juudid jne
ReligioonidIslam (99.8%), kristlus ja judaism
Peamised majandusharudTekstiili- ja rõivatööstus, pangandus, põllumajandus, transport
TolliinfoTürgi tollieeskirjade kohaselt võib Türki saabudes tuua maksuvabalt isiklikuks kasutamiseks: 2 plokki sigarette, 1 liiter kangemat kui 22 % alkoholi (v.a. vein ja vahuvein), 2 liitrit alla 22 % alkoholi (ka vein ja vahuvein), 660 ml parfüümi, 1 kg šokolaadi, 1 kg teed ja 1 kg kohvi. Türgist lahkudes: 6 plokki sigarette, 3 liitrit kangemat kui 22 % alkoholi (v.a. vein ja vahuvein), 6 liitrit alla 22 % alkoholi (ka vein ja vahuvein), 1800 ml parfüümi, 3 kg šokolaadi, 3 kg teed ja 3 kg kohvi.
VaktsineerimineTurismireisi puhul kestusega kuni 4 nädalat on soovituslik vaktsineerida end A-hepatiidi vastu.

Viisainfo

Eesti kodanikud võivad turismi eesmärgil Türki reisida viisavabalt. Viisavabalt saab Türgis viibida kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Välismaalase(halli) passi omanikud, peavad Eestist reisides kaasa võtma lisaks passile ka oma ID kaardi. ID kaart on vajalik kaasa võtta ka juhul, kui passis on olemas elamisluba.

Muudel eesmärkidel Türki reisimisel vajab isik eesmärgikohast viisat või elamisluba.

Ajalugu

Sündmuste lühikokkuvõte:

 • Esimesed elanikud ilmusid Türgi maale umbes 1 miljard aastat tagasi.
 • 6. sajandil e. Kr. vallutati Anatoolia Pärsia osaks,
 • 4. saj. e. Kr. vallutas territooriumi Makedoonia Aleksander ja
 • 1. sajandil e. Kr. vallutati maa Rooma vägede poolt.
 • Pärast Rooma Impeeriumi langemist oli Balkani poolsaar Bütsantsi valduses, mis oma olemasolu jooksul sai kallaletungi osaliseks pärslaste, araablaste, slaavlaste ja ristirüütlite poolt.
 • 7.-8. sajandil tulid Bütsantsi türgi-tatari hõimud. Türgi-tatari sisserändajate ehk seldźukite sissetungist peale algas islami levitamine ja kinnitati uus nimi – Türgi.
 • Türgi riik tekkis 8.-14. sajandil, kui läänes, Väike-Aasias, asus elama veel üks türgi hõim – osmanid. Vallutussõja tulemusena moodustus suur Osmani impeerium, mis oli suursugune suurriik islami maailmas.
 • Osmani impeerium lagunes peale Esimest Maailmasõda. Revolutsioon Mustafa Kemal Atatürgi juhtimisel lõppes Türgi Vabariigi väljakuulutamisega.
 • 18. septembril 1922 tõrjuti tagasi okupatsiooniväed ning sündis uus Türgi riik.
 • 1923 tunnustati Türgi Vabariigi suveräänsust ning riik kuulutati välja 29. oktoobril 1923 - pealinnaks nimetati Ankara.
 • 1952 liitus Türgi NATO-ga, saades kaitsevalliks Nõukogude Liidu vastu, kes tahtis laieneda Vahemere riikidesse.
 • Peale Türgi majanduse liberaliseerimist 1980ndatel aastatel on riigi majandus kasvanud ning poliitiline stabiilsus tugevnenud.

Kliima

Türgis on vahemereline kliima - pikad suved ja niisked, pehmed talved. Olenevalt piirkonnast on Türgi kliima erinev, kuid parim aeg külastamiseks on mais, septembris ja oktoobris.

Türgi rannikualadel mõjutab ilma meri, mistõttu on sealne kliima mahedam. Riigi keskosas ja mägedes valitseb mandriline kliima. Rannaäärsetel aladel on suvi kuiv ja kuum.


Vaatamisväärsus

Ankara – Türgi pealinna Ankarat kroonivad vana lossi varemed, mis lisavad vaatele maalilisust, kuid ainult mõned ajaloolised ehitised kindluse ümbruses on säilinud tänapäevani. Nende hulgas on nii hellenistliku-, romaani- kui ka bütsantsiaegset arhitektuuri.

Ankara tähelepanuväärsemad vaatamisväärsused on Augustinuse tempel, Anit Kabir (Atatürgi mausoleum Türgi rajaja Kemal Atatürgi hauakambriga), Ankara suurim ottomaniaegne mošee Yeni (Cenab Ahmet) ning Rooma Teatri ja Rooma vesiravila varemed.

Belek - Belek on väike kuurortlinn Türgis Antalya lähedal Vahemere ääres. Beleki vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Kurşunlu juga, mille ümbruses pesitseb üle saja linnuliigi, ning iidne Aspendose amfiteater, mis mahutab ligi 20 000 inimest. Teater on 2000 aastat vana, kuid seal toimuvad siiani klassikalise muusika, ooperi- ja balletifestivalid.

IstanbulIstanbul on täis imekauneid mošeesid, kirikuid, paleesid ja uhkeid hilisantiikaegsete arhitektuurimälestiste varemeid. Istanbuli kõige kuulsamad ehitised on Topkapi Sarayi ehk Osmani sultanite palee, mis on kaunis koht jalutamiseks ja antiikaja käsitööga tutvumiseks; Ayasofya ehk ajalooliselt Bütsantsi kirik Hagia Sophia, kuid tänapäeval tegutseb Türgi muuseumina; Sultanahmet Camii ehk Sinine mošee on hiiglaslik ehitis Hagia Sophia vahetus läheduses. Istanbuli külastades tuleks kindlasti ka ära käia Türgi aurusaunas hamam’is, et saada osa tõelisest antiikaegsest saunatamise kogemusest.

Kemer - Toros Dağları ehk Tauruse mägi ulatub Lüükia rannikult sõjaliselt tähtsa Kiliikia väravani. Tauruse kõrgeim tipp on 3916 meetri kõrgune Erciyas.

Pamukkale – Pamukkale ehk türgi keeles Puuvillalinn on üks populaarsemaid vaatamisväärsusi Türgis ning UNESCO Maailma kultuuripärandi kaitse all. Juba kaugelt paistavad silma lumivalged kaljud oma terrassidega, mis puuvillaga üle puistatud mägesid meenutavad. Selline ainulaadne looduse ime on tekkinud maa seest välja purskava sooja  kaltsiumirikka mineraalvee toimel, mis mööda kaljusid alla voolab. Tahkunud kaltsium värvib nõlvad lumivalgeks ja tekitab jääpurikatele sarnaseid moodustisi. Üleval platoo tipus paikneva Hierapolise linna kunagised asukad hindasid siinsete allikate raviomadusi väga kõrgelt.

Huvitavaid fakte

 • Moslemi kombe kohaselt lõigatakse kõik poisid ümber ja seda enamasti 5-9 aastaselt. See on suur pidu, kus osalevad terved suguvõsad.
 • Alati tuleb austada vanemat inimest ning tema poole lugupidamisega pöörduda. Ka äri tegemisel on vanus oluline - kui ollakse alla 30-35 aastat vana või kui välismaalane näeb noor välja, siis tuleb enda kehtestamiseks oluliselt rohkem vaeva näha.
 • Türgi liiklus on kaootiline. Liiklusmärkidest ja valgusfoorist ei hoolita, mistõttu on kõikjal ummikud ning autojuhid pargivad sinna, kuhu ise tahavad.
 • Türklased tutvustasid eurooplastele kohvi.

Söök ja jook

Türgi köögikunst on pika ajaloo ja suurte traditsioonidega, värvikirev, kontrastiderohke ning väga maitsev. Türgi köögis on kokku saanud Väike-Aasia ja Vahemere köök. Selles kasutatakse palju lambaliha, juurvilja ja kruupe. Sealiha ei sööda religioossetel kaalutlustel. Ka kitsepiimast tehtud jogurt on populaarne - eriti segatuna kurgi, küüslaugu või piparmündiga.


Mida me soovitame?

 • Pangad on avatud argipäevadel 9.00-12.00 ja 13.30-17.00. Tavaliselt on kauplused avatud kell 9.00-18.00. Peaaegu kõik kauplused on pühapäeviti kinni. Reeglina töötavad kauplused kuurortides hilisõhtuni ja puhkepäevadeta.

 • Enamikes kohtades tunnistatakse rahvusvahelisi krediitkaarte ja paljudes kohtades ka deebetkaarte. Deebetkaardiga (Visa Electron) saab pangaautomaatidest võtta raha välja, kuid maksta nendega ei saa. Lisandub panga teenustasu ning protsent väljavõetava summa pealt.

 • Teenindajatele on kombeks anda jootraha 10% arvest. Ka ekskursioonibussijuhid ja kohalikud giidid tahavad saada jootraha (1-2 EUR inimese kohta). 1 EUR ootavad tavaliselt ka hotelliteenindajad.

 • Kraanivee asemel on soovitatav juua ostetud pudelivett. See on üpris odav ja hea maitsega. Hammaste pesemiseks sobib ka kraanivesi.

Mida me teame?

 • Moslemi kombe kohaselt lõigatakse kõik poisid ümber ja seda enamasti 5-9 aastaselt. See on suur pidu, kus osalevad terved suguvõsad.
 • Alati tuleb austada vanemat inimest ning tema poole lugupidamisega pöörduda. Ka äri tegemisel on vanus oluline - kui ollakse alla 30-35 aastat vana või kui välismaalane näeb noor välja, siis tuleb enda kehtestamiseks oluliselt rohkem vaeva näha.
 • Türgi liiklus on kaootiline. Liiklusmärkidest ja valgusfoorist ei hoolita, mistõttu on kõikjal ummikud ning autojuhid pargivad sinna, kuhu ise tahavad.
 • Türklased tutvustasid eurooplastele kohvi.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud