6310 110

Uus-Meremaa

Uus-Meremaa, Uus-Meremaa

Uus-Meremaa

Uus-Meremaa

Uus-Meremaa peamiseks vaatamisväärsuseks on erakordselt kaunis loodus. Suhteliselt väikesel territooriumil on võimalik näha väga erinevaid maastikke. Oma vulkaanide, geisrite ja jääliustike poolest meenutab Uus-Meremaa natuke Islandit, kuid hiiglaslikud puud ja sõnajalad muudavad selle maa täiesti eriliseks. Kindlasti on huvitav tutvuda ka mingil määral säilinud maoori kultuuriga. Kvaliteetne ja turistisõbralik infrastruktuur teeb Uus-Meremaal reisimise lihtsaks ja mugavaks.

LippVapp
AsukohtAustraalia ja Okeaania
RiikUus-Meremaa
AjavööndGMT + 12h. Erinevus Eesti ajaga + 10h
Pindala270 534 km²
Rahvaarv4 274 600 (2007)
Haldusjaotus16 ringkonda ja 1 territoorium
Keeledinglise ja maoori
Naaberriigidmaapiiripidi naabreid ei ole
PiiridPiirneb idas Vaikse ookeaniga ja läänes India ookeaniga. Kuna kogu Uus-Guinea saar loetakse kokkuleppeliselt Okeaania alla kuuluvaks, siis asub ka Indoneesia osaliselt Okeaanias. Okeaanias asuvad ka USA-le kuuluvad Havai saared ja Tšiilile kuuluv Lihavõttesaar.
Riigikordparlamentaarne konstitutsiooniline monrahia
RiigipeaSuurbritannia kuninganna ( Elisabeth II)
PealinnWellington (185 500 el.)
RahaühikUus Meremaa dollar (NZD)
Rahvastik70% rahvastikust moodustavad Briti saartelt sisserännanute järeltulijad. Aasiast pärit sisserännanuid ja nende järeltulijaid on 6% (hiinlasi 3%) ning Mandri-Euroopa päritolu inimesi 4%. Maoorid (ametlikult loetakse maoorideks ka segaabieludest sündinud inimesed) moodustavad 15% rahvastikust ja teistelt Polüneesia saartelt sisserännanud 4,5%.
Religioonid53% on kristlased, 3% on teiste religioonide pooldajad, 17% on määratlemata, ja 26 % on mitteusklikud. Osa maoore kuulub sünkretistlikku ratana sekti.
Peamised majandusharudMaavarade (kivisüsi, pruunsüsi, nafta, gaas, kuld, nefriit jne.) kaevandamine ja töötlemine, masinaehitus, keemiatööstus, puidutööstus, elektroonikatööstus jne. Põllumajanduses on olulisel kohal loomakasvatus (lambad, veised, hirved) ja ka taimekasvatus (nisu, oder, mais, kaer, kartul, köögiviljad, puuviljad).
TolliinfoMaksuvabalt võib Uus-Meremaale viia kuni 1 liiter alkohoolset jooki ja 4,5 liitrit veini või õlut, kuni 200 sigaretti või 50 sigarit või 250g tubakat

Viisainfo

Eesti kodanik võib Uus-Meremaal viisavabalt viibida 90 päeva poole aasta jooksul.

Ajalugu

Sündmuste lühikokkuvõte:

  • u. 1000-1200 polüneeslastest meresõitjad asustasid Uus-Meremaa
  • u. 1500 rahvastiku kasvu tõttu tekkis toiduainete nappus ja algasid omavahelised sõjad
  • 1642 Lõunasaarel maabus Hollandi meresõitja Abel Tasman
  • 1769-1770 James Cook kaardistas saarte ranniku ja kuulutas Uus-Meremaa Suurbritannia valduseks
  • 1814 saabusid esimesed Inglise misjonärid
  • 1832 Uus-Meremaa allutati Uus-Lõuna-Walesi kolooniale (Austraalias)
  • 1840 algas maaoride vabadusvõitluse ajajärk, mis kestis ligi 40 aastat


Kliima

Põhjasaar ja Lõunasaare põhjaosa asuvad lähistroopikas, ¾ Lõunasaarest on parasvöötmes. Kliima on mereline ja ühtlane. Põhjaosas on keskmine temperatuur juulis 12° ja jaanuaris 19°, lõunaosas vastavalt 5° ja 14°. Karmim on kliima Lõuna-Alpides, kus sageli on pakast. Sajab kogu aasta, sademeid toovad peamiselt läänetuuled. Seepärast sajab Lõunasaare mägede läänenõlvadel 2000-5000 mm/a (Fiordlandis kuni 7500) ning ida pool ainult kuni 700 mm/a. Põhjasaarel sajab 1000-1800 mm/a (mägedes kuni 3500).

Vaatamisväärsus

Valik tähtsamaid vaatamisväärsusi:

Rotorua – geotermaalala (geisrid ja mudavulkaanid) ning maoori kultuuri keskus

Queenstown –  Uus-Meremaa seikluspealinn (benjihüpe ja palju teisi põnevaid tegevusi)


Huvitavaid fakte

Lõunasaare lähistel ookeanis asuvad ka Eesti antipoodid ehk Eestist kõige kaugemal asuvad punktid maakeral. Seega võib Uus-Meremaad lugeda Eestist kõige kaugemal asuvaks maaks.

Põlisasukad maoorid on Polüneesia rahvas. 19. saj. alguses oli neid umbes 100 000, aastaks 1896 oli maooride arv kahanenud 42 000-ni.  20. saj. algul hakkas põlisrahva arv pikkamööda kasvama.


Loodus

Põhjasaare rannik on tugevasti liigestunud.  Põhjasaare keskosas on 500-600 m kõrgune vulkaaniline lava (kõrgeim Ruapehu tegevvulkaan, 2797 m), rohkesti on geisreid, Rotorua järve ümbruses ka kuumaveeallikaid ja mudavulkaane.

Lõunasaarel on liigestunud põhjarannik ja fjordiderikas edelarannik. Lõunasaar on mägisem ning saare keskosas on 18 tippu üle 3000 m (kõrgeim on Mount Cook, maoori Aoraki, 3764 m). Mäeharju katab igilumi, liustikke on u. 1000 km². Mõne liustiku keel ulatub Tasmani merest 15 km kaugusele.


Mida me soovitame?

  • Elekter. Uus-Meremaal kasutatakse erinevaid elektripistikuid ning kasulik on sobiv üleminekuühendus kaasa võtta.

  • Piiriületus. Uus-Meremaa piiril tuleb kõik taimsed ja loomsed saadused ning toiduained deklareerida ning suurema osa nimetatud kaupade riiki viimine pole lubatud.

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud E-R 09.30-16.30 Krediitkaartide kasutamine on laialdaselt levinud ning ka sularahaautomaate leidub piisavalt.

Mida me teame?

Lõunasaare lähistel ookeanis asuvad ka Eesti antipoodid ehk Eestist kõige kaugemal asuvad punktid maakeral. Seega võib Uus-Meremaad lugeda Eestist kõige kaugemal asuvaks maaks.

Põlisasukad maoorid on Polüneesia rahvas. 19. saj. alguses oli neid umbes 100 000, aastaks 1896 oli maooride arv kahanenud 42 000-ni.  20. saj. algul hakkas põlisrahva arv pikkamööda kasvama.

Üle ¾ rahvastikust (95% maooridest) elab Põhjasaarel. Ainuüksi Aucklandi linnastus on rohkem elanikke kui Lõunasaarel.

Kõigil inimestel on võimalik saada tasuta arstiabi.

2001. a. rahvaloendusel kinnitas 96,1% Uus-Meremaa elanikest, et nad valdavad inglise keelt. Hiinlased, Indiast sisserännanud, araablased ja samoalased kasutavad omavahelises suhtluses oma emakeelt.

Aastal 2006 kuulutati ametlikuks keeleks ka uusmeremaa viipekeel, mida valdab 0,9% inimestest.

Uus-Meremaa on tuntud lambakasvatuse poolest, lambaid on seal 41 miljonit (inimesi alla 5 miljoni).

Pärast II maailmasõda oli Uus-Meremaa ka üks eestlaste väljarännumaid, aastal 1949 jõudsid sinna esimesed 116 sõjapõgenikku. 2001. a. rahvaloenduse andmeil elas Uus-Meremaal 111 eestlast. Viimastel aastatel on Eestist Uus-Meremaale tööle ja elama läinud paljud nooremad eestlased.

Okeaanias on Uus-Meremaa halduses temaga assotsieerunud omavalitsuslikud alad Cooki saared ja Niue ning sõltuv ala Tokelau, Antarktikas on Rossi haldusala.

Aastal 2004 külastas Uus-Meremaad 2,3 miljonit turisti.

 

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud