6310 110

Vietnam

Vietnam, Vietnam

Vietnam

Vietnam

See sõbraliku rahva ja odavate hindadega riik sobib igale turistile. Vietnamis leidub nii suurlinnamelu kui ka vaikseid matkaradasid, kauneid liivarandu, ajaloolisi vaatamisväärsusi, eksootilisi toite jne. Võimalik on puhata rannaäärses luksushotellis või nautida 3 dollarit maksvat öömaja linnasagina keskel. Vietnamist peaks igaüks midagi meeldivat leidma.

LippVapp
AsukohtAasia
RiikVietnam
Ajavöönd+ 5
Pindala331 698 kkm²
Rahvaarv90,549,390 (2011)
Haldusjaotus58 provintsi
KeeledVietnami keel
NaaberriigidKambodza, Laos, Hiina
Piiridpõhjas Hiina, idas ja lõunas Lõuna - Hiina meri, läänes Kambodža ja Laos
RiigikordMarksistlik ühe parteiline sotsialistlik riikst state
RiigipeaPresident Trương Tấn Sang
PealinnHanoi
RahaühikDong (VND)
RahvastikRiigi põhirahvas on vietnamlased, kes räägivad austroaasia keelkonna vietmuongi keelte hulka kuuluvat vietnami keelt. Kuigi vietnamlased moodustavad 88% rahvastikust, hõlmab nende asuala alla 1/3 territooriumist (peamiselt madalikualad ja rannik). Keeleliselt ja kultuuriliselt vietnamlastele lähedased muongid asustavad Hong Ha ja Ma jõe vahelist eelmägede piirkonda, Nam Bo madalikul Kambodža piiri lähedal elavad khmeerid ja stiengid, lavade alal paiknevad Indoneesia keelkonna rahvad, põhjaosa mä
Religioonid55% usklikest on budistid, 12% taoistid, 8% kristlased (katoliiklased). Levinud on ka konfutsianism, sünkretistlik usund cao dai ja hõimuusundid mägirahvastel.
Peamised majandusharudVietnam on kiiresti areneva tööstusega põllumajandusmaa. Maavaradest leidub naftat, maagaasi, kivisütt, apatiiti ja mitmeid metallimaake. Töötleva tööstuse põhiharud on nafta töötlemine, must ja värviline metallurgia, laevaehitus ja –remont, masinaehitus ning paljud muud tööstusharud. Peamine toidukultuur on riis ning veel on levinud mais, maniokk, bataat, kartul, aeduba ja köögiviljad. Kasvatatakse teepõõsast, suhkruroogu, kohvipuud, puuvillapõõsast, džuuti, mooruspuud, pipart ja tubakat. Looma
TolliinfoMaksuvabalt võib riiki viia kuni 2 liitrit alkohoolset jooki ja kuni 200 sigaretti.
VaktsineerimineA-hepatiidi ja B-hepatiidi vastu

Viisainfo

Eesti kodanikul on riiki sisenemiseks vaja viisat, mida saab taotleda Vietnami saatkonnas Helsingis või internetis.

Ajalugu

Ajalooliste sündmuste lühikokkuvõte:

  • 9000-4000 eKr Hoa Binhi ja Bac Soni kultuuride savinõud
  • 3500-2000 eKr levis viljelusmajandus, rannikualade asukad elasid püsiasulates.
  • II a-tuh. eKr hakati kasutama pronksi


Kliima

Valitseb troopiline mussoonkliima. Bac Bo madalikul on suvi kuum (juuli keskmine temperatuur 28-29°C) ja niiske. Lõuna-Hiina merelt puhuvad tuuled toovad sademeid keskmiselt 2000 mm/a. Talvel puhub Lõuna-Hiinast kuiv kirdemussoon (keskmine temperatuur 16-17°C). Mägedes on talvel öökülmasid. Nam Bos on kogu aasta vältel ühtlane temperatuur (26-29°C) ja sajab 1500-2000 mm.

Sademeid toob Tai lahelt maist septembrini puhuv edelamussoon. Sademerohkeimad alad on Trung Bo mäed ja lavad (3000-3500 mm/a). Sügisel on Bac Bo ja Trung Bo rannikualadel taifuune.

Vaatamisväärsus

Hue – linn mitmete ajalooliste vaatamisväärsustega (kuulub UNESCO maailmapärandi nimistussse)

Ha Long – maaliline laht paljude kaljusaartega (kuulub UNESCO maailmapärandi nimistussse)

Hoi An – vanalinn (kuulub UNESCO maailmapärandi nimistussse)


Huvitavaid fakte

Viet Nam tähendab lõunamaad.

Vietnami rahvusloom on vesipühvel ja rahvuslill on lootos.


Mida me soovitame?

  • Käitumistavad. Vietnamis ollakse üldiselt üsna tolerantsed ning turistide riietuse osas mingisuguseid rangeid nõudeid ei ole. Tuleb arvestada, et jalgu peetakse räpasteks ning seetõttu ei tohiks kedagi jalaga puudutada ega jalgu näiteks tooli peale asetada. Kodude ja templite külastamisel tuleb jalanõud ära võtta. Templite külastamisel tuleb katta õlad ja põlved. Väga ebaviisakas on oma pahameele väljanäitamine, konfliktid lahendatakse naeratusega. Ka inimeste pea puudutamine (paitamine) on ebaviisakas.

  • Elekter. Kasutatakse erinevaid elektripistikuid ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus.

  • Raha . Pangad on tavaliselt avatud E-R 08.30-16.00. Sularahaautomaate ja krediitkaartide kasutamise võimalusi on suuremates linnades.

Mida me teame?

Viet Nam tähendab lõunamaad.

Vietnami rahvusloom on vesipühvel ja rahvuslill on lootos.Seadusandlik organ on 498 liikmega Rahvuskogu, kuhu saavad kandideerida Vietnami Kommunistliku Partei liikmed või VKP-lt selleks nõusoleku saanud kodanikud. VKP on ainus lubatud erakond.

Vietnami kirjakeeles kasutatakse ladina tähestikku.

Üleujutuste vältimiseks on rajatud üle 1000 km rannakaitsevalle.

1965-1973 hävitas USA sõja ajal defolianti pihustades 5% Vietnami metsadest ja 45% metsadest sai tugevasti kahjustada.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud