6310 110

Wawel

Wawel, Poola

Wawel

Wawel

Wawel on arhitektuuriline kompleks, mis on ehitatud juba palju sajandeid tagasi Krakovi linna Wisla jõe kaldal asuvale mäekünkale. See koht on suure tühtsusega poolakatele. Asub seal ju Kuningaloss ning Waweli katedraal, kus on toimunud paljude Poola kuningate kroonimispidustused. Waweli katedraal on ühtlasi riigi pühamu, kuna sinna on ka maetud paljud Poola kuningad ja nende pereliikmed.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikPoola
LinnKrakov
AjavööndKesk-Euroopa aeg; Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala327 km2
Rahvaarv756 267
Haldusjaotus18 linnaosa
KeeledPoola

Ajalugu

Keskaegse Waweli ajalugu on sügavalt läbi põimunud Poola riigi ajaloo ning kuninglike dünastiatega.
Enamuse keskajast ning renessanssist asus Wawelis Poola riigi valitsus. Kui Poola-Leedu liitriik kasvas, sai Wawelist üks tähtsamaid paiku Euroopas. See staatus kadus 17.sajandil, kui Poola pealinn ja ühes sellega ka valitsusasutused viidi üle Varssavisse.
18.sajandi II poolel, kui Poola kaotas oma iseseisvuse sai Wawelist koht, kus toimusid meeleavaldused valitseva riigikorra vastu ning kogunesid demonstrandid.
Waweli tähtsus on nii poliitilises kui religioonses tähenduses. Asub seal ju ka Katedraal, kus on kroonitud enamus Poola kuningaid ning kus asuvad ka nende hauakambrid.

Avatud külastajatele

Waweli Kuningaloss on avatud teisipäevast pühapäevani 9:30 - 17:00 (1.juuni - 31.oktoober) ning 09:30 - 16.00 (1.november- 31.mai).
Suletud esmaspäeviti ning riiklikel pühadel.
Enne reisi soovitame avamisajad üle kontrollida.

Waweli Katedraal on avatud esmaspäevast laupäevani 09:00 - 17.00 (aprill - september) ning 09.00 - 16.00 (oktoober - märts); pühapäeviti avatakse kirik peale missat, ehk siis 12.30.
Suletud riiklikel pühadel.
Enne reisi soovitame avamisajad üle kontrollida.

Piletiinfo

Sissepääs Waweli kuningalossi maksab suvekuudel pisut rohkem ja talvekuudel vähem.
Loss on jagatud erinevateks tsoonideks ning igal tsoonil on oma pilet.Vaata piletihindasid.
Lapsed alla 7.a. on tasuta.

Kuna Waweli kuningalossi lubatakse päeva jooksul ainult vastav arv inimesi, siis on ka nende sissepääs jagatud ära tundide kaupa päeva peale. Sissepääsu aeg on märgitud piletile ja sellest palutakse kinni pidada.

Sissepääs Waweli Katedraali on tasuta, kuid kellatorni, kuninglikku hauakambrisse ja muuseumi maksab 12 PLZ

Enne reisi tasub piletihinnad üle kontrollida.

 

Mida me soovitame?

  • Keelatud. Waweli kuningalossi ei lubata suurte kottidega, lemmikloomadega, vihmavarjudega ega nätsu närides. Samuti on lossi külastades keelatud rääkida mobiiltelefonidega ning pildistada ja filmida.

  • Waweli katedraali audiogiid. Waweli Katedraali külastades soovitame rentida audiogiidi (7PLZ), mille käigus kuulete katedraali kohta palju huvitavat informatsiooni. Ringkäik katedraalis ja kellatornis võtab audiogiidiga aega 30 minutit, kuninglikus hauakambris 10 minutit ja katedraali muuseumis ca 20 minutit.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud