6310 110

Zimbabwe

Zimbabwe, Zimbabwe

Zimbabwe

Zimbabwe

See on maa, kus lisaks rahvusparkidele saab näha eurooplaste vallutustele eelnenud Aafrika kõrgkultuuri säilmeid ning tutvuda kaasaegse majanduse rahvusliku spetsiifikaga. Võimalik on teha ka kanuumatku Zambezi jõel ja vaadata Victoria juga.

AsukohtAafrika
RiikZimbabwe
AjavööndGMT +2h. Erinevus Eesti ajaga 0h, märts-oktoober -1h
Pindala390 760 km²
Rahvaarv12 247 600 (2006)
Haldusjaotus10 provintsi
Keeledinglise keel
NaaberriigidMosambiik, Lõuna-Aafrika Vabariik, Botswana, Sambia
Riigikordpresidentaalne vabariik
Riigipeapresident
PealinnHarare (1 575 100 el.)
RahaühikZimbabwe dollar (ZWD)
Rahvastik98% rahvastikust on aafriklased (sh. 82% šonad ja 14% ndebeled), 1% on segarasse ja asiaate ning alla 1% on valgeid.
Religioonid50% sünkretiste, 25% kristlasi, 24% hõimuusulisi, 1% muslimeid.
Peamised majandusharudmaavarade kaevandamine (süsi, kuld, plaatina, vask, nikkel, ja tina), ning terase, kemikaalide ja väetiste tootmine. Kasvatatakse tubakat, maisi, puuvillapõõsast, nisu, soja, sorgot, banaani, kohvipuud, suhkruroogu ja maapähklit. Peetakse veiseid, lambaid, sigu, kitsi ja kodulinde.
VaktsineerimineEsineb koolerat

Viisainfo

Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Zimbabwe saatkonnas Stockholmis http://www.zimembassy.se/visainfo.html

Ajalugu

 Zimbabwe vanimad asukad olid arvatavasti jahipidamisest elatuvad bušmanid ehk sanid  

5.-10.saj. saabusid põlluharijad ja karjakasvatajad bantud  

6.saj. hakkas kujunema Zimbabwe kultuur  


Kliima

Zimbabwe paikneb suurelt jaolt lähisekvatoriaalses kliimavöötmes, kuid suhteliselt kõrge pinnamoe tõttu on kliima pigem lähistroopiline. Põhjaosas valitseb lähisekvatoriaalne mussoon-, lõunaosas troopiline passaatkliima.


Vaatamisväärsus

Suur-Zimbabwe – kogu musta Aafrika suurima keskaegse linna varemed

Khami – linnavaremed 16. saj. (kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse)


Huvitavaid fakte

Zimbabwe on rikas maavarade poolest, seal leidub kivisütt, raua-, kroomi-, nikli-, volframi-, vase-, tina-, koobalti-, liitiumi- ja plaatinamaaki, kulda hõbedat, asbesti, väävlit, fosforiiti, kaoliini, graniiti ja korundi. Zimbabwe plaatinavarud kuuluvad maailma suurimate hulka.


Loodus

Peaaegu kogu Zimbabwe ala paikneb kõrgemal kui 300 m. Pinnamoes on valdavad erineva kõrgusega veldid (kuivad lavad).


Mida me soovitame?

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel 08-15 (kolmapäeval 08-13) ja laupäeviti 08-11. Linnades on olemas pangaautomaadid ning suuremates hotellides, kauplustes ja restoranides saab kasutada ka pangakaarte.

  • Elekter. Elektripistikud on erinevad meil kasutusel olevatest ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus. Täpsem info: http://www.kropla.com/electric2.htm

  • Toll. Maksuvabalt võib riiki viia: - 200 sigaretti või 500 grammi tubakat - 1 liitri kanget (üle 25%) või 2 liitrit lahjat (alla 25%) alkoholi

Mida me teame?

Zimbabwe on rikas maavarade poolest, seal leidub kivisütt, raua-, kroomi-, nikli-, volframi-, vase-, tina-, koobalti-, liitiumi- ja plaatinamaaki, kulda hõbedat, asbesti, väävlit, fosforiiti, kaoliini, graniiti ja korundi. Zimbabwe plaatinavarud kuuluvad maailma suurimate hulka.

Eurooplaste arv on Zimbabwes hüppeliselt vähenenud mitmel korral. Aastal 1980 läks võim riigis aafriklaste kätte ning siis rändas maalt välja 200 000 valget. Aastal 2000 hakkasid mustanahalised valgete farme vägivaldselt üle võtma ning valged farmerid rändasid riigist välja. Uued omanikud sõid põllud tühjaks aga uue külvamisega ei hakanud vaeva nägema. See põhjustas põllumajandustoodangu järsu vähenemise ja suure näljahäda. Töötuks jäid ka kõik seni valgete juures tööd saanud aafriklased.

Zimbabwe on kuulus oma hüperinflatsiooni (2003-2009) poolest. Aastal 2008 kahekordistusid hinnad 1,3 päevaga ning 2009 tulid käibele 100 triljonilised rahatähed. Samal aastal toimunud rahareformi käigus võeti Zimbabwe dollarilt 12 nulli tagant ära.

Aastal 1990 oli Zimbabwe rahvastiku keskmine eluiga 60 aastat, kuid aastaks 2006 oli see langenud ning oma 42 aasta pikkuse keskmise elueaga oli ta maailmas viimane. Viimastel aastatel on keskmine eluiga taas tõusmas ning 2012 aasta andmetel on see juba 51 aastat.

HIV-ga on nakatunud 1,2 miljonit inimest.   David Livingstone nimetas Victoria joa Inglise kuninganna auks Victoriaks, kohalikus keeles on joa nimi Mosi-oa-Tunya. Joa kõrgus on 108m ja laius 1708m ning ta kuulub maailma suurimate jugade hulka.

Mana Pools on ainuke rahvuspark Aafrikas, kus lubatakse ilma giidita ringi jalutada. Selles rahvuspargis on ka lõvisid.

Zimbabwes on rahvuspargi valvuritel õigus salakütte kohapeal maha lasta ning sel viisil jääb iga kuu paarkümmend salakütti vähemaks.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud